fbpx
Таг: нови летови

таг: нови летови

Само „Визер“ и „Луфтханза“ побарале субвенции за нови авионски линии од Скопје и Охрид

Авиокомпаниите „Визер“ и „Луфтханза“ се единствените што се јавиле на повикот на македонското Министерство за транспорт и врски за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии, соопшти министерството. Отворањето на барањата за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид се случило денеска во просториите на министерството. Јавниот повик траеше...

ТАВ најави нови летови на аеродромот во Охрид

„ТАВ Македонија“ најави значаен развој и нови летови на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, во текот на 2016 година. Еден од најголемите туристички оператори „Томас Кук“ за престојното лето ќе почне да организира чартер-летови до Охрид. Новина за охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ се и најавените чартер-летови од Израел, кои заедно со традиционалните летови од Холандија, Белгија, Швајцарија и...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...