fbpx
Таг: Насер Ештрефи

таг: Насер Ештрефи

Насер Ештрефи во новиот процес осуден на 13 години затвор за убиството во Ѓорче Петров

Кривичниот суд во Скопје му досуди казна од 13 години затвор на Насер Ештрефи во повторениот судски процес за убиството на младиот Ангел Петковски во населбата Ѓорче Петров на 19 мај 2014 година. Обвинителството го гонеше Ештрефи по истите наводи според кои тој и претходно беше осуден во првичниот случај - на 14-годишна затворска казна. Убиството на матурантот Петковски се...

Порталб: Врховниот суд го врати на повторно одлучување предметот на Насер Ештрефи

Врховниот суд ја потврди одлуката со која го врати на повторно судење предметот на Насер Ештрефи, осуден на 14 години затвор за убиството на матурантот Сашо Петковски во мај 2014 година, пишува Порталб.мк. Според порталот на албански јазик, наодите на одбраната тврдат дека Кривичниот суд и Апелациониот суд го осудиле Ештрефи без да ги утврдат фактите. „Случајот е вратен на...

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Врховниот суд донесе одлука за случајот „Труст“ на бизнисменот Сеад Кочан една година и седум месеци по одлуката на Апелациониот суд. Но тоа не е случај со граѓанинот Насер Ештрефи, чие семејство пет години чека пред вратите на судот, каде случајот е покриен со прашина, пишува Порталб.мк. Нееднаквиот пристап на судските институции кон граѓаните е секако една од главните причини...

Случај „Ештрефи“: Семејството бара Антикорупциска да го испита Владимир Панчевски

Семејството на Насер Ештрефи  до Комисијата за спречување на корупцијата поднесе барање за проверка на работата на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски кој, според нив, случајот му го распределил на судијата Илија Трпков рачно, не согласно законска постапка, односно случајот не е распределен преку системот АКМИС, известува „Порталб.мк“. „Бараме од Вас да, во рамките на вашите надлежности,...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...