fbpx
Таг: Мирка Гинова

таг: Мирка Гинова

Грчкиот парламент во жешка атмосфера попладнево гласа за договорот за името

Иако во грчкиот парламент требаше да се гласа ноќеска за ратификација на Преспанскиот договор, постапката се развлече поради огромниот број пријавени пратеници за збор, поради што најверојатно за ратификацијата ќе се гласа денеска околу 14.30 часот по локално време. Сè уште е неизвесно каков ќе биде исходот, оти последните анкети во Грција покажуваат сериозна предност на опозициската Нова Демократија, која...

СВР Битола го проверува финансиското работење на ученичкиот дом „Мирка Гинова“

Битолската полиција го ставила под лупа финансиското работење на Државниот ученички дом „Мирка Гинова“ во Битола, како и на други институции кои се под капата на државата или локалната самоуправа. Наши извори од истрагата откриваат дека предмет на истрага биле евентуални финансиски и други злоупотреби, односно како во последните години се трошеле парите на граѓаните, како се правеле јавните набавки,...

ЛДП: Продолжуваат матните игри околу продажбата на поранешниот дом „Мирка Гинова“ во Битола

Продолжуваат матните игри околу продажбата на поранешниот ученички дом „Мирка Гинова“ во Битола, се вели во соопштението на ЛДП. - По неговата срамна продажба за мизерни 300.000 евра, советниците од ВМРО-ДПМНЕ донесоа одлука со која се продава и земјиштето под објектот и тоа не за цената што може да се постигне, туку за сума 100.000 евра помала од реалната - се...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што...