fbpx
Таг: Милан Радоичиќ

таг: Милан Радоичиќ

Милан Радоичиќ пуштен од притвор, обвинителството најави жалба

Судија на претходна постапка од Вишиот суд во Белград денеска, по сослушувањето на Милан Радоичиќ, го отфрлил предлогот на Вишото јавно обвинителство да му одреди притвор поради опасност од бегство, јави РТС. Вишото јавно обвинителство вчера побара притвор за Радоичиќ (45), и најави жалба на одлуката на Вишиот суд. Судот на Радоичиќ му изрекол мерка забрана за напуштање на местото на...

Уапсен Милан Радоичиќ, одреден му е 48-часовен притвор

На доскорешниот потпретседател на Српската листа Милан Радоичиќ, денеска му е одреден притвор од 48 часа, откако полициските службеници на Управата за криминалистичка полиција извршиле претрес во неговиот стан и други простории, соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Како што пренесува Н1, Радоичиќ пред неколку денови се одзва на повикот на државните органи на Република Србија и тогаш беше соопштено...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа. Неговиот адвокат јавно го објави неговото писмо, во кое стои дека токму тој ги направил сите логистички подготовки за, како што стои во писмото, „одбрана на нашиот народ од окупаторот“. Потпретседателот...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...