fbpx
Таг: Михаил Сакашвили

таг: Михаил Сакашвили

Порошенко му го одзеде украинското државјанство на Сaакашвили

Украинскиот претседател Петро Порошенко му го одзеде украинското државјанство на својот некогашен сојузник, Михаил Саaкашвили, соопшти украинската канцеларија за миграција, што веројатно значи и крај за политичките амбиции на грузискиот претседател во Украина. Одлуката на Порошенко следи откако украинските власти дошле до одредени документи од Грузија, но нивната содржина сè уште не е позната. Саaкашвили, кому се припишува заслугата за пресметката...

Одземено државјанството на поранешниот грузиски претседател

Грузискиот претседател Георги Маргелашили потпиша декрет за одземање на државјанството на својот претходник, Михаил Сакашвили. Декретот е потпишан во согласност со законот за државјанство на Грузија, бидејќи Сакашвили примил државјанство од друга држава, односно од Украина. Сакашвили беше претседател на Грузија во два мандати, од јануари 2004 година до ноември 2013 година. Од мај годинава е гувернер на Одеса. Партија на Сакашвили,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...