fbpx

Порошенко му го одзеде украинското државјанство на Сaакашвили

-

Украинскиот претседател Петро Порошенко му го одзеде украинското државјанство на својот некогашен сојузник, Михаил Саaкашвили, соопшти украинската канцеларија за миграција, што веројатно значи и крај за политичките амбиции на грузискиот претседател во Украина.

Одлуката на Порошенко следи откако украинските власти дошле до одредени документи од Грузија, но нивната содржина сè уште не е позната.

Саaкашвили, кому се припишува заслугата за пресметката со корупцијата за време на претседателскиот мандат во Грузија од 2004 до 2013 година, доби украински пасош и беше именуван за гувернер на јужната украинска покраина Одеса со ненадеен декрет на Порошенко во мај 2015 година. Сепак, односите меѓу Порошенко и Саaкашвили се влошија во ноември минатата година, кога поранешниот грузиски претседател го обвини украинскиот претседател дека дозволува цутење на корупцијата. Саaкашвили тогаш поднесе оставка на својата функција за да формира политичка партија која би била опозиција на Порошенко.

Саaкашвили денеска објави видеопорака во која порачува дека ќе се бори против уредбата и го обвини Порошенко дека е во дослух со грузиските власти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...