fbpx
Таг: Меѓународен ден за проверка на факти

таг: Меѓународен ден за проверка на факти

Фондација Метаморфозис: Издигнувањето на фактите е заедничка задача на јавноста од сите сегменти на општеството

Издигнувањето на важноста на фактите не е должност само на професионалците, туку претставува заедничка задача која вклучува учество на јавноста од сите сегменти на општеството. Со засилувањето на проверката на факти и промовирањето на кредибилни извори во новинарското известување, ние можеме да поттикнеме здрав информативен екосистем во кој фактите би доминирале. Ваква порака упати Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис...

Неделата на проверката на факти во 2023 во знак на борбата против дезинформации на различни фронтови

Фондацијата Метаморфозис и оваа година се приклучува кон одбележувањето на 2 април - Денот на проверката на факти, при што во текот на целата оваа недела ќе се одржат редица настани за проверката на факти и во земјава и на меѓународно ниво.   ПРЕГЛЕД Овогодишниот Ден за проверка на факти поминува во период на засилен притисок од напливот на дезинформации и потребата...

ДЕБАТА: Проверката на факти е одговорна работа, им овозможува на граѓаните со точни информации да носат одлуки

Проверката на факти е само мал дел од борбата со дезинформациите, која е тешка и напорна во дигиталната ера и наголемувачкото влијание на социјалните мрежи во нашите животи. Ова е заклучокот од денешната панел дискусија по повод 2.Април - Меѓународниот ден на проверка на фактите, која што ја организираше Фондацијата „Метаморфозис“. „Фондација „Метаморфозис“ е членка на Меѓународната мрежа за проверка...

Фондација Метаморфозис организира панел дискусија по повод Меѓународниот ден на проверка на факти

По повод 2. април, Меѓународниот ден на проверка на фактите инициран од Меѓународната мрежа за проверка на факти, чија членка од Северна Македонија е Фондацијата „Метаморфозис“, проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк” кој го спроведуваат „Метаморфозис“ и „Евротинк“ со поддршка од Европската Унија ќе организира панел-дискусијата посветена на проверката на факти како средство за...

Денес е меѓународниот ден за проверка на факти

Фондацијата „Метаморфозис“ денеска по четврти пат го прославува 2. Април, Денот на проверката на факти во соработка со Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) во која членуваат околу 80 организации од целиот свет. Преку својот портал за јавна отчетност и транспарентност „Вистиномер“ (vistinomer.mk) „Метаморфозис“ е сертифицирана членка на IFCN од 2019 година, вклучувајќи се на тој начин во сите активности на...

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден...