fbpx
Таг: манастир Трескавец

таг: манастир Трескавец

Полицијата трага по вандалите што го уништија летниковецот на Маркови Кули

Прилепската полиција води истрага за откривање на сторителите на вандалскиот чин во којшто е целосно уништен едниот од двата летниковци што беа поставени на калето „Маркови Кули“ што се издига над Прилеп. Локалитетот Маркови Кули е со рaритетна старост на карпите, што се проценува над 700 милиони години. Ова кале со височина од 945 метри, каде што живеел Крали Марко...

Дождот изгасна најголем дел од пожарите, соопшти ЦУК

Најголем дел од пожарите кои беа активни во земјава се изгаснати, по врнежите од дожд кои утрово ја зафатија Македонија, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму информираат дека пожари има на уште пет локации, кои се ставени под контрола. Како што информираат од ЦУК, под контрола е пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените...

Пожарот кај манастирот „Трескавец“ повторно активен, соопшти ЦУК

Пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен, а на терен се екипи на прилепската територијална противпожарна единица и месното население кои се обидуваат да го локализираат огнот, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од ЦУК соопштуваат дека активен е и пожарот кај местото Фрлогоец на Бистра Планина, каде гори...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...