fbpx
Таг: Мала Станица

таг: Мала Станица

Отворена изложбата „Еволуција – маски од Торесовиот теснец“ во „Мала Станица“

Меѓународната патувачка изложба создадена од културниот центар „Габ Титуи“ во соработка со Националниот музеј на Австралија, австралиското Министерство за надворешни работи и трговија и Амбасадата на Австралија во Белград, вчеравечер беше отворена во објектот „Мала Станица“ на Националната галерија на Македонија. Изложбата прикажува маски од областа на Торесовиот теснец – група на острови лоцирани помеѓу северна Австралија и Папуа Нова...

Вечерва во „Мала Станица“ се отвора изложбата Evolution: Torres Strait Masks

Вечерва со почеток од 18 часот, во објектот „Мала Станица“ на Националната галерија, ќе се отвори изложбата на фотографии Evolution: Torres Strait Masks, која е во организација на Австралиската амбасада во земјава. „Изложбата ќе ја прикаже богатата историја на изработка на маски на Torres Strait Islands, претставувајќи еден аспект од австралиската култура што македонската публика досега не ја видела“, се наведува...

„Сајберкултура“, изложба на ученици инспирирана од негативните влијанија на виртуелниот свет

На 22 декември, во Националната галерија на Република Северна Македонија, во просториите на мултимедијалниот центар „Мала станица“ беше отворена изложбата „Сајберкултура“. Станува збор за изложба на уметнички изрази и дела на средношколци од осум различни училишта кои твореле на иста тема поврзана со сајберкултурата што често се поистоветува со дигитална култура, виртуелна култура, интернет-култура и други. „Проектот „Сајберкултура“ е своевидно огледало...

Биенална изложба на фотографии – Фотоесеј со домашни и странски преставници

Сношти во просториите на Националната Галеријa на Република Северна Македонија беше отворена втората биенална изложба на фотографии во организација на фото клубот „Елема“. На изложбата можат да се избројат вкупно 45 фоторафии, припадници на фотографски есеи кои ги застапуваат 13 домашни, странски автори и членови на „Елема“. Македонски фотографи чии дела се во склоп на настанот се: Кирил Штрков, Боро Рудиќ,...

„Неусогласеноста на личните чувства со медитивната природа на околината“ – Ликовна колонија Галичник

Вчера официјално беше отворена изложбата за 31 и 32 сесија на манифестацијата „Ликовна колонија Галичник“ во просториите на националната галерија „Мала станица“. Изложбата е содржана од две сесии кои во фокусот на творење го ставаат одност на човекот кон своето општество, трагот што го остава, сите опасности кои со кои се соочува и неговото постоење во природата како и постоењето...

Девојка на самостоен протест против изложба што беше дел од „Бела ноќ“ во Мала Станица

„Можеби експерименталните глувци нема да постојат бидејќи ќе постојат само глувци“, се зборовите на Анастастија Саздова која самостојно протестираше пред просториите на „Мала Сатница“, против инсталацијата ‘SILENTIO PATHOLOGIA’ што беше поставена минатата недела. Инсталацијата беше дел од програмата на „Бела ноќ“ и влегува во склоп на изложбениот концепт „Допирот“. Според проспектот за изложбатта, авторката на инсталацијата, Елпида Хаџи Василева во својата...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...