fbpx
Таг: Макрадули

таг: Макрадули

Еко-активистите одбиваат средба со Нуредини, бараат „дела, а не состаноци“

Не прифаќаме средба со вас, господине Нуредини се додека не ги исполните сите седум барања на Националната коалиција на граѓански организации и иницијативи за заштита на животни и животна средина „Зелен фронт“ до вас и до останатите органи на државната власт кои побаравме да ги исполните со цел да покажете вистинска волја за решавање на многуте горливи проблеми кои...

Маја Морачанин: Довербата ќе ја вратиме со квалитетни мерки и со транспарентност

Со претседателката на ДОМ и пратеничка во македонското Собрание, Маја Морачанин, разговаравме за тоа колку се квалитетни мерките на Владата во Планот за чист воздух, за начините како да се врати загубената доверба на граѓаните кон државата кога е во прашање аерозагадувањето и за првите значајни чекори на Македонија за трансфер кон еколошки и обновливи енергенси. Има ли Владата искрена намера да се справува...

Никушевски: Макрадули знае дека има мерачи кои кажуваат кој загадува и чинат 250.000 евра

За ефикасно утврдување на причините за загадувањето, „Мета“ разговараше со еколошкиот активист, иноватор и бизнисмен, Тони Никушевски. На пошироката јавност тој и стана познат откако пред еден месец, во услови кога дел од официјалните мерачи на загадување на Министерството за животна средина во најзагадените скопски општини Лисиче и во Гази Баба откажаа, најави дека ќе донесе донација од полска...

Јавна дебата: Власта за бенефитите, екологистите за штетите од гасоводот на Водно

Веројатно не е најдобрата можна траса за изведување на гасоводот, но сепак сметаме дека кога ќе се земат предвид сите околности, сите мерки кои се преземаат за да бидат минимизирани штетите по шумскиот фонд на Водно, како и огромната материјална штета која би била предизвикана од промената на трасата, таа е далеку подобар избор од сите алтернативни траси на...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...