fbpx
Таг: Македонско село

таг: Македонско село

Вистиномер: Употребата на зборот „македонско“ не е забранета и ова не е причината за затворањето на комплексот „Македонско село“

  Во еден предизборен процес кандидатите за разни државни позиции имаат тенденција да станат големи патриоти, до тој степен што почнуваат да судат и за „патриотизмот“ на противкандидатите само за да добијат политички поени на грб на популизмот кој го комбинираат со нездрав патриотизам. Па така, кандидатката за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во објава на „Фејсбук“ ја „обвинува“ претходната...

ЈСП: Линија 28 ќе сообраќа по скратена траса поради затворање на „Македонско село“

ЈСП информира дека на линијата 28 ќе сообраќа минибус по скратена траса од понеделник 22 октомври. „Наместо Транспортен центар, почетната станица на автобусите на посочената линија ќе биде почетната станица на линија 4А (улица„Лондонска“), а крајна станица и понатаму ќе биде Горно Нерези (Македонско село).  Причина за кратење на трасата, е затворањето на комплексот „Македонско село“ (затоа се менува почетната станица),...

Владата на следната седница треба да одлучи што ќе се случува со „Македонско село“

Директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески информираше дека  остварил средба со претставниците на менаџментот на „Тинекс“ и хотел „Квинс“ кои го имаат склучено договорот за јавно-приватно партнерство со СОЗР, при што тие му го повториле ставот дека еднострано го раскинуваат Договорот за стопанисување со комплексот „Македонско село“. Тие известиле дека комплексот „Македонско село“ работел исклучиво со загуба. - Претставниците на...

СОЗР го пoвика менаџментот на „Македонско село“ да информира за одлуката за затворањето

Службата за општи и заеднички работи (СОЗР), како надлежна за стопанисувањето на објектите во сопственост на Владата, известува дека Владата не била запознаена за намерата, ниту информирана за одлуката на менаџментот на комплексот „Македонско село“, објектот да биде затворен и да престане да работи. „Во договорот склучен меѓу СОЗР и концесионерот, претставуван од компаниите „Тинекс“ и хотелот „Квинс“, има член...

Комплексот „Македонско село“ во Нерези од утре нема да работи

Комплексот „Македонско село“ во Нерези од утре се затвора, информираше менаџментот на фејсбук-страницата на комплексот. „Ве информираме дека менаџментот на комплексот „Македонско село“ донесе одлука за затворање на Комплексот и истиот престанува да работи од 18.10.2018 (четврток).Ви благодариме за сите заеднички моменти, убави спомени и посети во изминатите години“, пишува на фејсбук-страницата. Комплексот беше даден на 20-годишна концесија на поранешниот градоначалник на...

Тимоние: Франција ги поддржува изградбата на правната држава и унитарноста на Македонија

Четвртина век како Франција е на страната на Македонците за да се зајакне државата и нејзината унитарност и ги придружува во изградбата на правната држава, што е услов кој важи за сите идни интеграции кон кои земјата легитимно се стреми, порача амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, на вчерашниот говор на свечениот прием на Националниот ден на Франција. На...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...