fbpx
Таг: Мајдан

таг: Мајдан

Вистиномер: Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за „украинско сценарио“

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на руската агресија кон Украина и антидемократските практики на популистичките режими на Путин и Груевски, нагласува новата анализа на Вистиномер, што подолу ја пренесуваме во целост:   Пишува: Жарко...

Потпишани меморандуми за грчка поддршка за ЕУ реформите и подобро сообраќајно поврзување

На седницата на Високиот Совет за соработка меѓу Северна Македонија и Грција во владата денеска, премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас, го потпишаа Акцискиот план за зголемување на соработката, според Договорот од Преспа, а министри од двете влади потпишаа низа важни меморандуми. Како што известија од Владата, министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Евангелос Апостолакис, го потпишале...

Јанукович за „Би-Би-Си“: Жалам за крвопролевањето во Украина

Поранешниот украински претседател, Виктор Јанукович, во интервју за „Би-Би-Си“, кое е негово прво интервју за западен медиум по неговото соборување од власт, рекол дека прифаќа дел од вината за убиствата на демонстранти за време на протестите на плоштадот Мајдан, во Киев, во февруари минатата година, настан што беше увертира за крвавиот конфликт во земјата и за негово симнување од власт. Јанукович...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...