fbpx
Таг: Магдалена Чапаровска

таг: Магдалена Чапаровска

Интервју со Магдалена Чапаровска: Јавноста за бездомните животни е поларизирана до бескрај

Магдалена Чапаровска / Фото: лична архива, се користи со дозвола
Магдалена Чапаровска е магистер по психологија, поетеса и писателка, која досега има издадено две збирки поезија „Еленот слуша виножито“ и „Скршен Аватар“. Исто така, таа е и ревносен активист за правата на животните и истовремено подолги години помага да се спасат и вдомат бездомни животни. Со неа зборуваме за нејзината работа како психолог, за нејзиното творештво и за активностите...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...