fbpx
Таг: кражба на струја

таг: кражба на струја

Бектеши: Проблемот со струјата во Слупчане ќе биде решен, сите граѓани мора да плаќаат

Проблемот со снабдување со електрична енергија во селото Слупчане денеска ќе биде решен, изјави министерот за економија Крешник Бектеши, откако поради неовластено користење на струјата од мештаните, настана дефект на преносната мрежа на струја во неколку села во липковско. „Сите граѓани мора да плаќаат за потрошената струја, а Министерството за економија ќе помогне во секоја ситуација каде што има потреба,...

По Грчец, и дел од Сарај остана без струја – ЕВН е на терен со полициска придружба

Противзаконските манипулации во мрежата направени од засега непознати лица од селото Грчец, предизвикаа хаварија во дистрибутивниот систем поради што без снабдување со електрична енергија денес останаа и корисниците на дел на територија на Сарај, информираа денеска од ЕВН. „По сериозниот дефект кој настана четвртокот наутро како последица на нелегално и неконтролирано контуинирано користење на електрична енергија од жителите на Грчец,...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...