fbpx
Таг: Комисија за надворешна политика

таг: Комисија за надворешна политика

Откако Милошоски ja откажа, Џафери пресече и ја закажа Комисијата за надворешна политика

Откако седницата на Комисијата за надворешна политика денеска беше одложена четврти пат, претседателот на Собранието Талат Џафери, ја свика Комисијата за денеска, со почеток во 11.30 часот.  Претпладнево првин беше најавено дека Комисијата ќе има седница, но набргу потоа таа беше откажана. Џафери во соопштението до јавноста вели дека е недозволиво одложувањето на седницата од претседателот Антонио Милошоски, кој се...

Повторно одложена седницата на која Димитров треба да реферира за надворешната политика

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која експозе за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров четврти пат е одложена и презакажана за 23 август во 10 часот. Министерот Димитров не успеа да се обрати пред членовите на Комисијата, бидејќи претседателот на Комисијата Антонио Милошоски бараше пратениците кои поседуваат безбедносен сертификат да ги добијат класифицираните...

Повторно одложена Комисијата за надворешна политика на која Димитров треба да реферира

Второто продолжение на Комисијата за надворешна политика на која треба да реферира шефот на дипломатијата Никола Димитров е повторно одложено и презакажано за 1 август. Од Собранието велат дека седницата се презакажува поради одредени собраниски обврски поврзани со координацијата на пратеничката група, во врска со најавената пленарна седница за утврдување на референдумското прашање во однос на Договорот помеѓу Република Македонија...

Џафери: Милошоски доверливите документи ги добил по недозволив и заобиколен пат

Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи со реакција за случајот со потегот на претседателот на Комисијата за надоврешна политика, Антонио Милошоски, односно непочитување на Законот за класифицирани информации од страна на пратеникот, кој е претседател на Комисијата за надворешна политика. „Претседателот на Комисијата за надворешна политика повеќе од една година нема безбедносен сертификат, иако од стручните служби...

Димитров ќе дава отчет за надворешната политика пред пратениците

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика ќе го презентира извештајот за остварувањето на надворешната политика и меѓународната положба на Република Македонија, а ќе бидат претставени платформите за дипломатските активности на вонредните и ополномоштени амбасадори на Република Македонија во Осло, Кралството Норвешка Серџим Мухамед, во Република Полска Васил Пановски, во Црна...

Зелено светло за ратификација на Договорот со Бугарија

Комисијата за надворешна политика денеска ја заврши расправата по предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија и му предложи на Собранието да го донесе на пленарна седница. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете држави, го потпишаа премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, на 1 август годинава во Скопје. Пратеничката на...

Заев: Во договорот со Бугарија нема дилема дека се работи за две држави, два народи, два јазика

Договорот е основа за добрососедство и за пријателство, двете држави во иднина ќе работат за заемен успех и тој е добар за националните интереси на Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика, на која тој го презентираше нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. – Со договорот, Владата уште еднаш ја афирмира...

Почна седницата на Комисијата за надворешна политика, Заев го презентира договорот со Бугарија

Премиерот Зоран Заев денеска на затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика го презентира нацрт-договорот за добрососедство на Република Македонија со Република Бугарија. На седницата присуствуваат претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на пратеничките групи и претседатели на соодветни комисии. Заев кажа дека потребно е да се отвори расправа за нацрт-договорот во функција на градење заеднички национални консензуални политики од...

Договорот со Бугарија денеска на затворена седница на Kомисијата за надворешна политика

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот на затворена седница ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија. Седницата е закажана откако вчера до Комисијата за надворешна политика беше упатено барање од Владата на Република Македонија. На седницата се очекува да присуствува и премиерот Зоран Заев, кој треба да го образложи постигнатиот договор. Минатата...

Договорот со Бугарија утре на затворена седница на Комисијата за надворешна политика

Нацрт-договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија утре ќе биде претставен пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика на затворена седница, со почеток во 10 часот, информираат собраниските служби. Седницата е закажана откако денеска до Комисијата за надворешна политика било упатено барање од Владата на Република Македонија и на неа се очекува да присуствува и премиерот Зоран Заев. Минатата...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...