fbpx
Таг: јунак

таг: јунак

Легендарниот стрип-јунак Загор Те-неј наполни 60 години

Љубителите на стрипот во Италија, поголем дел од Балканот и Турција деновиве ја прославуваат 60-тата годишнина од објавувањето на стрипот „Загор“, еден од најпопуларните серијали на тие простори. Првата епизода на Загор е објавена на 15 јуни 1961 година од издавачката куќа Бонели, а дело е на сценаристот Серџо Бонели (1932-2011), под псевдонимот Гвидо Нолита, заедно со цртачот Галијано Фери. Легендарниот...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...