fbpx
Таг: јогурт

таг: јогурт

Српски јогурт и македонско млеко имале афлатоксин, АХВ негира

Протеински јогурт увезен од Република Србија и млеко од една домашна млекарница покажале присуство на афлатоксин над дозволената граница, информираше денеска Цветан Трипуновски, претседател на комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ. Тој пред една недела тврдеше и дека 20 тони канцерогено трајно млеко било увезено од Србија и завршило на полиците низ маркетите од земјава. „Овие документи се...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...