fbpx
Таг: испрашувања

таг: испрашувања

Дојавите за бомби го искомплицираа оценувањето на средношколците за тримесечјето

Дојавите за поставени бомби во скопски училишта за средно образование, за кои се покажува дека се лажни, во шест наврати го прекинуваа наставниот процес. Тоа значеше губење часови, како и неможност професорите да ги тестираат и испрашаат учениците, за да можат да им напишат оценки за тримесечјето, како што налага законот. Училиштата досега не добиле насока од Министерството за...

Наставниците да имаат разбирање при оценувањето, учениците учеа во нова реалност

Во овој период од годината, основците и средношколците имаат тестови и испрашувања по речиси сите предмети, после кои нивните наставници и професори треба да им ги заклучат крајните оценки во дневниците. Додека трае овој процес, поразговаравме со неколкумина професорки и наставнички за тоа, како тече овој процес, дали успеваат учениците да постигнат сѐ да научат и колку тие како...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...