fbpx
Таг: исламисти

таг: исламисти

Ердоган по победата со подбив кон опозицијата поради нејзините полиберални политики

Качен на автобус во Истанбул, па од балкон на неговата палата во главниот град Анкара, Реџеп Таип Ердоган вчера по претседателските избори, прогласи победа, што сепак уште не е официјална. Порача дека не победил само тој, туку и цела Турција и дека „до гроб” ќе биде со неговите приврзаници, јави Би-би-си. https://meta.mk/erdogan-proglasi-pobeda-na-pretsedatelskite-izbori-vo-turcija-galerija/ Во Анкара, тој говореше пред маса што тој ја...

Верска пропаганда која му се заканува на Косово

Опасните содржини кои промовираат политички ислам, верски екстремизам, вклучително и „света војна“ (џихад) за создавање на исламска држава и непочитување на уставот на земјата, и натаму се присутни на стотици веб-страници на албански јазик, пренесува на македонски „Вистиномер. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   KALLXO.com, во своето истражување спроведено за Центарот против дезинформации на Западен Балкан, предводен од Фондацијата Метаморфозис, откри...

Не, Израел не се заканил дека ќе ја наполни Европа со мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Најмалку 104 исламисти се убиени во воздушните напади на Сирија

Најмалку 104 екстремисти на Исламска држава се убиени во воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД и турските артилериски напади во Сирија, соопшти денеска државната новинска агенција „Анадолија“. Во соопштението се наведува дека нападите се случиле доцна синоќе, неколку часа откако испалени ракети од Сирија го погодиле југот на Турција и раниле пет лица. Во воздушните и артилериските напади...

Исламистите убиле 14, а раниле 20 навивачи на „Реал Мадрид“

Најмалку 14 лица се убиени, а повеќе од 20 се ранети кога припадници на Исламска држава влегле во кафуле во градот Самара во Ирак и почнале да пукаат. Во тој момент во кафулето имало околу 50 навивачи на шпанскиот фудбалски клуб „Реал Мадрид“, кои се собрале да гледаат снимка од натпревар на нивниот омилен клуб. Според неофицијалните информации, во нападот учествувале тројца...

Во Париз уапсени четири лица под сомнеж дека планирале напад

Француската противтерористичка организација уапсила четворица радикални исламисти поради сомневање дека планирале нов напад во центарот на Париз, пренесуваат француските медиуми. Тројца мажи и една жена се уапсени во раните утрински часови во Париз во приградското место Сен Дени на Сена. Полицијата имала досиеја за сите четворица и индиции за нивна поврзаност со радикален ислам. За време на апсењето, запленети се неупотребен шаржер...

Исламска држава им ги намалила платите на борците до 50 проценти

Исламска држава била принудена да им ги намали платите на своите борци и до 50 проценти, бидејќи со воздушните удари предводени од САД, значително биле намалени приходите што џихадистите ги оставриле при продажба на нафта. Ова денеска на прес-конференција во Лондон го изјавил портпаролот на американскиот сектор против финансирање терористички активности, Данијел Глејзер. Бомбардирањето ја ослабело способноста на исламистите да извлекуваат, преработуваат и...

Спречен голем терористички напад во Тунис

Властите во Тунис уапсија 17 исламистички милитанти и спречија голем напад на хотели и врз силите на безбедност, кои биле планирани за овој месец. - Спречивме голем напад планиран за овој месец, во кој терористите целеа хотели, центри на безбедносните сили и политичари. Целта е да предизвикаат хаос во државата - изјави шефот на службата во министерството за внатрешни работи, Рафик Чели. Тој изјави...

Исламисти убија 56 војници во Сирија

Исламисти убија 56 сириски војници во масовна егзекуција, во воздушната база на северозападот на Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Опсерваторијата, повикувајќи се на извори на терен, посочува дека масовната егзекуција се случила во авиобазата Абу ал Духур, пред неколку дена. Воздушната база во провинцијата Идлиб, на 9 септември беше заземена од алијансната група, во кја е и Нусра фронт, кој се...

Исламистите тврдат дека Хрватот Салопек е погубен

Извори поврзани со милитантите тврдат дека џихадистите го убиле 30-годишниот Хрват, Томислав Салопек, кој беше киднапиран во близина на Каиро, на пат кон неговото работно место, пренесува newsday247.com. Наводно, се појавиле и фотографии на обезглавениот Салопек, но нивната автентичност не е потврдена. Овие информации сè уште не ги потврдил ниту еден официјален извор.

Камерон: Ќе удриме на џихадистите каде и да се наоѓаат

Британскиот премиер Дејвид Камерон, при посетата на Џакарта, изјави дека е подготвен да нареди покренување воздушни напади на џихадистите на Исламска држава во Либија и во Сирија, но и секаде на друго место, за да се спречат нападите на улиците на британските градови. - Доколку постојат закани по Велика Британија или нашите луѓе, тоа и ќе го направиме со итна акција. Како...

Закани од Исламска држава до Балканот

Во видеопораката која гласи „Ние сме исламски калифат-касида“, Србија од исламските терористи е означена како почетна мета, односно центар на Балканот кој прв треба да го освојат, по што следуваат останатите земји меѓу кои се и БИХ, Хрватска, Македонија и Црна Гора, пишува „Блиц“. Во видеозаписот објавен на 10 јули, екстремистите по освојувањето на Србија, планираат да ги нападнат Хрватска,...

Египет: Доживотен затвор за 69 исламисти

Египетскиот суд денеска им одреди доживотна казна затвор на 69 исламисти поради палење на една црква во близина на Каиро, во август 2013 година. Во насилствата, кои на 14 август 2013 година избија во градот Кердеса, запалени беа црква и полициска станица. Претходно истиот ден, владините сили извршиле напад на два демонстрантски кампа во кои се наоѓаа приврзаниците на Морси, при пто се...

Во Шпанија уапсени девет исламистички милитанти

Во Каталонија утрово имало акција против исламистички милитанти, во која се уапсени девет лица, соопшти локалната полиција. „Уапсените, меѓу другото, се товарат и за припадност на терористичка организација“, изјави портпаролот на каталонската полиција. Шпанските власти од почетокот на годинава уапсиле триесетина луѓе поради сомневање дека се занимаваат со милитантни активности. Овие апсења се дел од поголема акција за спречување на радикализирањето...

БИХ: Уапсени шест лица осомничени за радикален исламизам

Шест лица се уапсени во Босна и Херцеговина под сомнеж дека се подготвувале да ѝ се придружат на терористичката организација Исламска држава и да учествуваат во војните што се водат на подрачјето на Сирија, потврди денеска обвинителството на БИХ. Во акцијата, која ја спроведоа припадници на Државната агенција за истрага и заштита, апсењата се спроведени на подрачјето на Унско-санската жупанија Маглај...

Валс: Опасноста од екстремисти и понатаму е многу голема

Премиерот на Франција, Мануел Валс, вели дека опасноста од можни напади на екстремисти во земјата сè уште е многу голема и дека вонредните безбедносни мерки ќе останат на сила сè додека тоа е потребно. Франција ангажира околу 10.000 војници на јавните места и ја зајакна безбедноста откако 17 луѓе беа убиени во серија напади на исламските терористи во јануари. Валс рекол...

Во Тунис уапсени 32 исламисти

32 исламисти, од кои некои се вратени од борбите во Сирија и планирале „спектакуларни“ напади, уапсија властите во Тунис. - Антитерористичките сили осуетија планови за извршување спектакуларни напади врз витални објекти, вклучувајќи го и МВР, безбедносни служби и цивилни згради во Тунис - изјави Мохамед Али Аруи, портпарол на МВР на Тунис.  

Вучиќ повика да не се напаѓаат исламските верници

На смиреност и на ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ повика српскиот премиер Александар Вучиќ. - Сакам на вжештените глави да им порачам да не носат никакви заклучоци и да не преземаат никави акции против луѓето со исламска вероисповест. Тие се наши граѓани и ние имаме еднаков однос кон нив - рече Вучиќ.

Припадници на Боко Харам убиле 48 луѓе

Членови на исламистичката група Боко Харам убиле 48 трговци со риба во североисточниот дел на Нигерија, на брегот на езерото Чад, соопштија денеска локалните власти. Според локални официјални лица, десетина борци на Боко Харам, во четвртокот го блокирале патот во близина рибарската населба Дорон Бага, на брегот на езерото Чад, и убиле 48 лица. Упориштето на екстремната исламистичка група Боко Харам...

Германија: Уапсени осум исламисти

Германската полиција уапси најмалку осум исламисти со германско државјанство за време на полициската акција во Северна Рајна Вестфалија. Рацијата е спроведена поради сомневање дека лицата со кражби во цркви и во училишта собирале средства за поддршка на џихадисти во Сирија. Како што јавуваат германските медиуми, 240 полицајци учествувале во акцијата во центарот на Келн. Претресени се домовите на 20 осомничени...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...