fbpx
Таг: интензитет

таг: интензитет

Променливо облачно време, попладне со услови за пороен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец. Нови врнежи се очекуваат во попладневните часови кога ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, а се уште локално ќе има услови процесите да бидат поинтензивни. Максимална температура ќе биде од 19 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје...

Сообраќајот се одвива непречено, магла на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките планински места во западните и југозападните делови од државата има остатоци од кашест снег на коловозот, кој не претставува пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од АМСМ. Снег со слаб интензитет провејува на Маврово и на планинскиот превој Стража, во Гостивар врнежите се од дожд и снег. Намалена видливост...

Слаб земјотрес почувствуван во Охрид

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје регистрирала земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала во охридското епицентрално подрачје, денеска во 12.40 часот. Епицентарот на земјотресот се наоѓал неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Минатата недела, серија на земјотреси беа регистрирани во Дојран, но и еден на територијата на Косово, кој беше почувствуван и во Скопје.

Сообраќајот на повисоките места се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози на пониските и наместа на влажни коловози на повисоките места, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија, Од таму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Нов земјотрес вечерва со јачина до 4 степени според Рихтеровата скала

Вечерва, во 19.53 часот, нов земјотрес ја погоди Скопската Котлина со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на четири километри северозападно од Скопје, на длабочина од пет километри. Појак земјотрес го затресе Скопје попладнево и во 14.19 часот. Овојпат земјотресот беше со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот бил на длабочина од 10...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...