fbpx
Таг: интеграција

таг: интеграција

Народниот правобранител апелира за целосна интеграција на лицата со посебни потреби

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, Народниот правобранител апелира сите чинители во општеството, уште позабрзано и попосветено да работат на целосна интеграција на лицата со посебни потреби, со што би се оствариле нивните права. „Интеграцијата, а не исклученоста е движечката сила на едно општество. Само на тој начин ќе покажеме дека работиме за вистинските човечки вредности. Но, на ова...

Церар му понудил на Заев конкретна помош за евроатланската интеграција на Македонија

Премиерот Зоран Заев заедно министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми и државниот секретар на Министерството за надворешни работи Виктор Димовски, одржаа билатерални и пленарна средба со своите колеги од Словенија предводени од премиерот Миро Церар. Заев истакнал дека исклучително...

Министерска конференција посветена на интеграција на Ромите утре во Тирана

Регионална министерска конференција посветена на проектот „Интеграција на Ромите 2020“ ќе се одржи утре во Тирана, на која ќе учествува и Република Македонија. Главна цел на Конференцијата е да создаде соодветен форум во рамките на кој земјите од Западен Балкан и донаторите ќе разговараат за потребите и приоритетите поврзани со пополнување на буџетските дупки за спроведување на политиките на интеграцијата...

Анѓушев – Маргхем: Иднината на енергетиката е во обновливите извори на енергија

Моменталната позиција и идните планови и перспективи на Макакедонија во енергетскиот сектор биле теми на денешната средба на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, со министерка за енергeтика, животна средина и за одржлив развој на Белгија, Мари Кристин Маргхем, во Брисел. - Македонија подготвува нов закон за енергетика, во кој ќе биде имплементиран третиот енергетски пакет на Европската Унија и...

Земан: Во евроинтеграцијата на Западен Балкан, под знак прашалник е Косово

Претседателот на Чешка, Милош Земан, по дводневниот самит на шефовите на државите од Вишеградската група, изјави дека ја поддржува интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, но наведе дека Косово е под знак прашалник затоа што сè уште го немаат признаено некои членки на ЕУ. Претседателите на Полска, Анжеј Дуда, на Чешка, Милош Земан, на Словачка, Андрек Киска,...

Груевски: Нашата борба е за просперитетна Македонија, интегрирана во НАТО и во ЕУ

Денот на народното востание ја демонстрираше желбата на македонскиот народ за слобода и за сопствена држава, а нашата борба е борба за економски просперитетна Македонија, целосно интегрирана во НАТО и во ЕУ, каде и природно припаѓа, се вели во честитката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод 11 Октомври - Денот на народното востание. „11 Октомври е повеќе од...

Заев го уверил Заниер дека Владата ќе работи за целосна интеграција на сите граѓани

„Се определивме за концептот „едно општество за сите“, кој се покажа успешен затоа што сите граѓани сакаат да живеат квалитетно во родната земја. Ние се грижиме за практичните потреби на сите граѓани, во согласност со Уставот и така ќе продолжиме да работиме“, рекол премиерот Зоран Заев на денешната средба со високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер,...

Заев: Наша цел е да ја вратиме демократијата и да ја забрзаме интеграцијата во НАТО и во ЕУ

Владата на Република Македонија ја потврдува својата посветеност на основните демократски вредности, добро владеење, владеење на правото и почитување на човековите права, рече премиерот Зоран Заев на обраќањето на 72. Генерално собрание на Обединетите нациии во Њујорк. Заев оцени дека освен прилагодувањата на глобално ниво, потребно е секоја земја да се посвети на решавање и на домашните прашања. „Ние надминавме длабока политичка и институционална...

Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога...

Стратегијата на Царовска за интеграција на бегалците била само „необврзувачки патоказ“

Министерството за труд и социјална политика на својата веб-страница објави нацрт-верзија на нова стратегија за интеграција на бегалци и на странци и национален акциски предлог-план за период од 10 години, односно за периодот од 2017 година до 2027 година и истовремено посочи дека почнува јавна дебата за мерките предвидени во двата документа, која ќе трае до 8 август годинава....

Собранието треба да усвои декларација за забрзување на реформите од планот „3-6-9“

Комисијата за европски прашања на Собранието на денешната седница, на чиј дневен ред е реформскиот план на Владата „3-6-9“, треба да усвои декларација за забрзување на реформските и на интегративните процеси за зачленување на Македонија во Европската Унија и во НАТО. Целта на декларацијата, како што е наведено во образложението од Комисијата, е да ја „потврди консензуалната и надпартиска сплотеност...

Меркел: Германија ја поддржува Македонија во евроатлантската интеграција

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ, соопштија од кабинетот на премиерот. - Владата е одлучна да ги спроведе потребните реформи и да ја осигура евро-атлантската...

Рот: Доколку ги спроведете реформите, Германија ќе ве поддржи во евроинтеграциите

На Македонија ѝ е потребно помирување и реформи и важно е тие да бидат спроведени во интерес на државата и на нејзиниот народ, бидејќи иднината на Македонија е во ЕУ, изјави државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, на заедничката прес-конфернеција со министерот за надворешни работи, Никола Димитров. - Првите чекори на Владата се во вистинска...

Иванов: Верувам дека ЕУ и НАТО ќе извлечат поуки од погрешениот пристап кон Македонија

„Македонија направи многу за безбедноста на Европа, а сè уште се третира како трета земја, па дури и пристапот кон одредени безбедносни инструменти на ЕУ ни е ограничен. Македонија е пример за тоа како една земја може да биде предмет на двојни стандарди кои се граничат со лицемерство“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на отворањето на 28....

Билт: Европа мора да се прошири, Западен Балкан да ги забрза ЕУ-интеграциите

Проширувањето на Европската Унија е императив, а единствен пат напред за земјите од Балканот е забрзување на евроинтеграциите, изјави денеска во Сараево поранешниот шведски премиер Карл Билт, кој беше во посета на секретаријатот на Регионалниот совет за соработка (РСС) и имаше состанок со секретарот, Горан Свилановиќ. - Понатамошното проширување на ЕУ е императив, а единствен пат напред за Западен Балкан...

Османи – Манжин: Македонија нема друга алтернатива освен евроатланската интеграција

Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, а Македонија нема друга алтернатива освен евроатланската интеграција, заклучија на денешната средба вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорката за континентална Европа при француското министерство за надворешни работи, Флоренс Манжин. – Изгубивме премногу време пред вратите на ЕУ и тоа лошо се одрази на состојбите во Македонија. Сакаме да ја искористиме оваа можност,...

Димитров: Не ни требаат стотици споменици за да бидеме горди Македонци

„Оваа Македонија која ја претставувам е позрела Македонија. Нам не ни требаат стотина споменици на плоштадот во Скопје за да бидеме горди Македонци. Оваа Македонија им пристапува на своите соседи без предрасуди и страв“, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за регионалната телевизија „Н1“. Во интервјуто дадено во Дубровник, за време на Самитот на земјите учеснички во Процесот...

Иванов од Дубровник: Интеграцијата на Балканот е клучна за безбедноста на ЕУ

Европската Унија треба да го забраза интегративниот процес како витален дел од нејзината долгорочна стратегија за безбедност, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на „Дубровник форум 2017“, што денеска се одржува на тема „Јадранско-медитеранска соработка и безбедноста на Југоисточна Европа“, соопшти неговиот кабинет. Балканските земји, посочил Иванов, кои сè уште не се интегрирани во Европската Унија се...

Жбогар: Има напредок, но треба да се работи на реализирање на итните реформи

Собраниската Комисијата за европски прашања денеска ја одржа својата прав седница, на која беше разговарано за унапредувањето на европската реформска агенда. Претседателот на комисијата, Артан Груби, побара комисијата да усвои заклучок за Собранието да донесе декларација за забрзување на реформските и на интегративните процеси за зачленување на Република Македонија во Европската Унија. Ваквиот предлог беше едногласно прифатен од членовите на...

Димитров и Гарет разговарале за реформските приоритети

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Гарет, со кого разговарал за остварувањето на надворешно-политичките приоритети на новата реформска влада, со акцент на силната определба за зацврстување на владеењето на правото и на демократијата во земјата. Димитров и Гарет разговарале и за имплементирањето на итните реформски приоритети, при што Димитров искажал...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...