fbpx
Таг: институција

таг: институција

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ секој ден пласира скандалозни и морбидни лажни вести

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно создава лажни вести со што се обидува да внесе страв кај граѓаните, се вели во утринското соопштение на СДСМ. Во него се додава дека лажни вести се „градењето на станови за бегалци како и укинувањето на зголемувањето на пензиите.“ „Лажна вест е дека ќе се враќаат сините картони, како што беше лажна вест и морбидната приказна за наводно почината...

Независни институции почнаа процес на вреднување на компании во Македонија

Технолошкиот парк при Универзитетот на Југоисточна Европа почна да воведува услуга вреднување на компании, прва од ваков вид во Македонија. Вреднувањето на компаниите е широко распространета практика во земјите од Западна Европа и една од целите е да се утврди колку фирмите имаат капацитет во иднина да пораснат на пазарот на трудот. - Има четири главни причини за вреднување на компаниите....

Гимназијата во Охрид се огради од летоците со кои учениците се повикуваа на протести

Откако информацијата за летоците со повик до учениците да учествуваат во протестите на иницијативата „За заедничка Макеоднија“, беше објавена во медиумите и предизвика реакции на политичките партии и особена осуда од јавноста, со соопштение се огласи и средното училишта „Св. Климент Охридски“. Во него се наведува дека училиштето е исклучително професионална институција, која е целосно посветена на заштита на учениците од...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...