fbpx
Таг: Хиос

таг: Хиос

И на мастиката, иако има само „ма“ од Македонија, Грците ѝ најдоа маана

Со бомбастични наслови, неколку грчки медиуми на почетокот на месецов се обидоа да го потпалат гневот на Грците објавувајќи статии дека Македонија на Грција сака да ѝ го украде и жестокиот традиционален пијалок „мастиха“. Од тоа што го изнесоа како факти, очигледно е дека станува збор за голема параноичност и неосновани обвинувања, бидејќи, првин, информацијата што ја оспоруваат е...

Се самозапали бегалец на Хиос

Млад бегалец од Сирија е префрлен со тешки изгореници од островот Хиос во Атина откако се обиде да се самозапали во бегалски камп. Момчето на возраст од 29 години се лекува во Атина со тешки рани. Хоспитализиран е и грчки полицаец кој се обидел да го спречи во обидот да се запали среде полниот бегалски камп на островот. Сè уште не...

Насилни судири во бегалски камп на Хиос

Насилни судири се случуваа ноќеска во бегалскиот камп Суда на островот Хиос во Грција. Според локалната информативна веб-страница „Политис Хиос“, група бегалци од Авганистан и од Алжир вчера вечерта се судриле физички, создавајќи нов хаос и немири за сите бегалци и мигранти во Суда. Инцидентите почнале кога група бегалци од Авганистан од друг камп на Хиос влегле во Суда и почнале да...

Нови инциденти во бегалскиот центар на Хиос

Тензична е ситуацијата на островот Хиос, каде два дена по ред има постојани напади и немири во бегалскиот центар во Суда. Кампот вчера вечерта беше мета на непознати напаѓачи, кои фрлаа молотови коктели и други предмети, предизвикувајќи пожар и уништувајќи неколку шатори на бегалците. Покрај нападот на бегалскиот камп, на Хиос биле нападнати и двајца активисти кои им помагаат на...

Протест во бегалскиот камп на Хиос поради бавната процедура за азил

Бегалците и мигрантите од бегалскиот камп на островот Хиос втор ден по ред протестираат и го блокираат влезот во кампот револтирани од бавното разгледување на барањата за азил. Ситуацијата пред кампот е тензична, бегалците од утрово не дозволуваат ниту полицијата, ниту вработените да влезат внатре. Бегалците реагираат против бавната процедура за азил. Како што велат, од службата за азил разгледуваат...

Нови судири во бегалските центри на Лезбос и на Хиос

Инциденти и судири меѓу граѓаните, полицијата и бегалците избија на граѓанскиот протест на островот Хиос против владината политика за бегалците на островот. Полицијата беше принудена да употреби солзавец кога група граѓани среде мирниот протест, со кој жителите на Хиос бараат владата да пресели дел од бегалците бидејќи има двојно повеќе луѓе од капацитетот на островот, се обидоа да тргнат...

Силен пожар на Хиос

Една жена е сериозно повредена, а уште шест лица имаат полесни повреди во силниот пожар што ноќеска го зафати грчкиот остров Хиос. 64-годишната жена има сериозни изгореници и се бори за живот во локалната болница. Пожарот се разгоре на островот по полноќ, а пожарните служби на Хиос со часови се бореа со огнените јазици. Обидот да се стави под контрола и...

Голем пожар на грчкиот остров Хиос

На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го стават под контрола огнот, но гаснењето е отежнато поради силнот ветар. Во гаснењето на пожарот се вклучени шест хеликоптери, 16 противпожарни возила, 40 волонтери и 40 камиони со вода. Хеликоптерите имаат проблеми со фрлање вода...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...