Една жена е сериозно повредена, а уште шест лица имаат полесни повреди во силниот пожар што ноќеска го зафати грчкиот остров Хиос.

64-годишната жена има сериозни изгореници и се бори за живот во локалната болница.

Пожарот се разгоре на островот по полноќ, а пожарните служби на Хиос со часови се бореа со огнените јазици. Обидот да се стави под контрола и да се изгаси беше отежнат поради силните ветрови на островот.