fbpx
Таг: хакерски напади

таг: хакерски напади

Речиси сите корисници на интернет во Германија стравуваат од хакери

Секој германски граѓанин кој користи Интернет е претпазлив од нападите на сајбер-криминалците, покажува вчерашната анкета на здружението Битком, пренесе германската агенција ДПА. Имено, 93 отсто од испитаниците од репрезентативен примерок рекле дека се чувствуваат загрозени кога ќе сурфаат на интернет. Огромно мнозинство од 87 отсто проценуваат дека потенцијалните напаѓачи се дел од организирани групи, додека нешто повеќе од една третина, 35...

Промовирана новата алатка на Метаморфозис: Е-училница за заштита на личните податоци

Корисни ресурси и за граѓаните, и за компаниите, организациите и институциите кои обработуваат лични податоци, одговори на често поставувани прашања поврзани со заштита на личните податоци во различни животни ситуации, како и проверка на различни аспекти од системот за заштита на лични податоци. Ова се само дел од работите кои ги нуди новата алатка - веб-страница, која беше промовирана денеска...

Филмот „Интервју“ ги затегна односите меѓу Северна Кореја и САД

Односите меѓу Северна Кореја и САД повторно се заострија, а овојпат поводот е американската филмска комедија „Интервју“, во која станува збор за измислен атентат на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, пренесуваат медиумите во САД. Поради закани и хакерски напади, управата на „Сони“ ја откажала премиерата на филмот, која беше закажана за 25 декември. Дел од медиумите во САД, повикувајќи се на неименувани...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...