fbpx
Таг: Горан Михајловски

таг: Горан Михајловски

Порталите паднаа, „Унет“ тврди дека проблемот бил технички, а не хакерски напад

Утринава голем дел од македонските портали паднаа, поради проблеми на провајдерот „Унет“, кој е техничка поддршка на овие медиуми. Пристапот е оневозможен до веб-страниците на „фокус.мк“, „новатв.мк“, „либертас.мк“, „сдк.мк“, „локално.мк“, „плусинфо.мк“, „мкд.мк“ како и на електронските изданија на дневните весници „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вечер“. „Мета“ разговараше со неколкумина главни уредници на портали и веб-страници кои не информираа дека од утринава...

Се врати „Сакам да кажам“ на Горан Михајловски

Популарната колумна „Сакам да кажам“ на Горан Михајловски од вечерва се враќа со своја веб-страница, www.sakamdakazam.mk. Новата неделна колумна ќе излегува секој петок навечер, а првпат во земјава освен пишана форма ќе има и аудиоподкаст, а наскоро и видеоверзија. На веб-страницата ја има и целата архива од 25-годишното постоење на „Сакам да кажам“, како и можност за бесплатно симнување на четирите збирки на колумните на Михајловски. -...

Апел од „Вест“ до меѓународната заедница: Власта сака да го скрши весникот

Уредничкиот колегиум на редакцијата на дневниот весник „Вест“ упати апел до претставниците на меѓународната заедница во врска со последните случувања во весникот, а поврзани со непродолжувањето на договорот на главниот и одговорен уредник, Горан Михајловски. Во апелот се предупредува дека среде преговорите за слобода на медиумите според Договорот од Пржино, редакцијата се соочува со политички обид да се затвори „Вест“. „Се...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...