fbpx
Таг: Фич

таг: Фич

МФ: Земјава го задржа кредитниот рејтинг на „Фич’ „ББ+“ со негативен изглед

Република Северна Македонија го задржа кредитниот рејтинг „ББ+“ со негативен изглед кој е резултат на спроведувањето добри политики на владеење, кредибилна и кохерентна макроекономска и финансиска политика конзистентна со долго одржуваниот фиксен девизен курс, соопшти Министерството за финансии (МФ). „Фич“ во извештајот наведува дека почетокот на интегративниот процес со ЕУ ќе ја зацврсти политиката, ќе го поддржи извозот и приливот...

„Фич“ и „Стандард и Пурс“ : Ковид-19 кризата ќе го зголеми државниот долг до 50 проценти

Кредитните агенции „Фич“ и „Стандард и Пурс“ го потврдија уште еднаш кредитниот рејтин на Македонија. „Фич“ ја оценува земјава со ББ+, но овојпат со негативен изглед, поради глобалната пандемија, додека „Стандард и Пурс“ со ББ-, со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. И двете кредитни агенции, како резултат на Ковид-19 кризата и проекциите за забавување на глобалната економија, предвидуваат контракција...

„Фич“: Фундаментите на банкарскиот сектор на Македонија и натаму се здрави

„Фундаментите на банкарскиот сектор на Македонија и натаму се здрави“ – истакна агенцијата „Фич“ соопштувајќи дека го потврдува кредитниот рејтинг на нашата земја „ББ+“, со стабилен изглед. Меѓу другото, агенцијата наведува дека секторот е прилично добро капитализиран и дека на крајот на вториот квартал на оваа година, стапката на основен капитал достигна 15,8 проценти. Истовремено нагласено е и дека нивото...

СДСМ: Агенцијата „Фич“ ја потврди успешноста на реформите

Промената на изгледот на Македонија од негативен во позитивен од страна на меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, е потврда дека реформите на Владата, финансиската и економска стабилизација, како и економските мерки носат позитивни резултати, се вели во соопштението на СДСМ. Од таму додаваат дека „на подобрувањето на изгледот влијаеше политичката стабилизација, подобрувањто на меѓународната позиција на земјава, напредокот...

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен

Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен. На подобрувањето на рејтингот влијаела политичката стабилизација, подобрувањето на меѓународните односи, напредокот на реформите во „план 3-6-9“, резултатот од локалните избори, активноста на Специјалното јавно обвинителство околу прислушуваните разговори. Од агенцијата наведуваат дека, дипломатските сигнали околу решавањето на спорот со името се позитивни и...

Aгенцијата „Фич” го потврди кредитниот рејтинг ББ на Македонија

Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“ го потврди постојниот кредитен рејтинг на Македонија ББ со негативен изглед, соопшти Министерството за финансии. На потврдата на рејтингот влијаеле кредибилната монетарна и макропрудентна политика, кои овозможиле долготрајна стабилност на девизниот курс, ниска инфлација и стабилен економски пораст. „Економскиот пораст за 2017 година е ревидиран на 2,3 проценти, но се оценува дека формирањето на...

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Турција поради политичките случувања и нападите

Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Турција на ниво „отпад“, поради политичките случувања. Тие, како што се вели во оценката, ги поткопуваат економските показатели и институционалната независност, јавуваат медиумите. Суверениот долг на Турција беше намален до „ББ плус“ со стабилна перспектива. Агенцијата исто така наведува дека масовните чистки во јавниот сектор, по обидот за пуч, ги...

ММФ: Потребни се реформи на пензискиот систем и фискална консолидација

Пензискиот систем во Македонија е базиран на солидарност и се соочува со значителна финансиска нерамнотежа поради стареењето на популацијата и намалувањето на придонесите, се вели во најновиот извештај на Меѓународниот монетарен фонд. Пензискиот дефицит, кој изнесува 4,5 отсто од домашниот бруто-производ, се предвидува да се зголеми двојно до 2030 година доколку не се спроведат сериозни реформи, предупредуваат од ММФ. Оттаму апелираат...

СДСМ: Агенцијата „Фич“ го намали кредитниот рејтинг поради задолжувањата и корупцијата

Намалувањето на кредитниот рејтинг од страна на агенцијата „Фич“ е поради темпото на задолжување во изминатите осум години и поради огромните корупциски скандали, реагираат од СДСМ. Од опозициската партија велат дека, Македонија веќе нема простор за нови задолжувања. - Колку за споредба, кредитната агенција „Стандард & Пурс“ веќе двапати во изминатите осум години го намали кредитниот рејтинг на Македонија, во услови кога...

Кредитниот рејтинг на Македонија е намален од ББ+ на ББ

Агенцијата „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Македонија од ББ+ на ББ, објави „Ројтерс“. Намалувањето на кредитниот рејтинг, како што пишува „Ројтерс“ се должи на објавувањето на големи обвинувања за корупција, што според агенцијата „Фич“, „се потврда за недостатоците во стандардите на добро владеење“. Понатаму, како причина за намалувањето на кредитниот рејтинг се наведуваат и неуспехот на Договорот од Пржино од минатата година...

Агенциите го намалија кредитниот рејтинг на Велика Британија

Агенцијата „Стандард и Пурс“ го намали највисокиот кредитен рејтинг ААА на Велика Британија за две нивоа, на АА, и предупреди на можно понатамошно намалување. „Фич“, пак, го намали рејтингот на Велика Британија за едно ниво, од АА+ на АА, со можност за понатамошно намалување. Според анализата на овие агенции, Брексит би можел да доведе до влошување на економската состојба што ќе влијае врз финансискиот сектор. Се...

„Блумберг“: Путин ќе направи своја агенција за мерење на кредитни рејтинзи

Русија формираше сопствена бонитет-агенција, бидејќи големите странски агенции за мерење на кредитни рејтинзи почнаа да се повлекуваат од таа земја, пренесува њујоршката агенција „Блумберг.“ Во претходните три недели, „Муди“ (Moody’s Investors Service Inc) и „Фич“ (Fitch Ratings Ltd) соопштиле дека попрво ќе престанат да издаваат рејтинзи во Русија, отколку нивните разграноци во Москва да ги регулира руската влада. „Стандард енд пурс“...

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг „ББ+“ на Македонија

Кредитниот рејтинг на Република Македонија и годинава, по 10 пат по ред останува „ББ+“, соопшти кредитната агенција „Фуч“. При пресметката на кредитниот рејтинг, „Фич“ ги зема предвид растот на бруто домашниот производ и општествениот развој на земјава. Според „Фич“, бизнис климата во земјата е поволна и ја вбројува во 30 најдобрите економии во светот за водење бизнис според ранг...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...