fbpx
Таг: Естонија

таг: Естонија

Естонија соопшти дека авион во кој бил Лавров го нарушил нејзиниот воздушен простор

Естонија соопшти дека руски авион во кој, наводно, се превезувал шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, накратко го нарушил естонскиот воздушен простор. Советничката на естонскиот премиер, Кадри Петерс, на „Твитер“ наведе дека Лавров го нарушил воздушниот простор на земјата. „Лавров леташе во Финска за да разговара за безбедносниот воздушен сообраќај, но ајде притоа да го нарушиме естонскиот воздушен простор“, напиша Петерс. Лавров...

Промоција на романот „Поклонение“ од Естонецот, Тијт Алексеев

Вечерва, од 20 часот, во НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, ќе се одржи промоција на романот „Поклонение“ од истакнатиот автор во естонската книжевност, Тијт Алексеев. Промотор на романот ќе биде Роберт Алаѓозовски, а гостин на вечерта е Елизабета Шелева. Алексеев за овој роман ја доби престижната награда за литература на ЕУ. Романот раскажува за светот на крстоносните витези, длабоко...

Во Естонија денеска се одржуваат парламентарни избори

Во Естонија денеска се одржуваат парламентарни избори, на кои се очекува да победи владејачката Естонска реформистичка партија, на чие чело се наоѓа актуелниот премиер Тави Роивас. Според најновите анкети, реформистичката партија ќе освои 26 отсто од гласовите, опозициската проруска Центристичка партија - 22 отсто и социјалдемократите ќе осовојат 19 отсто. Избирачките места се затвораат во 19 часот по средноевропско време, а победникот се...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...