fbpx
Таг: елен

таг: елен

Во националниот парк Галичица расте бројот на единки на европски елен

Репродуктивниот центар за европски елен од националниот парк Галичица, работи со полна пареа и се зголемува бројот на единки на европски елен. Овој репродуктивен центар е изграден исклучиво за одгледување и реинтродукција на елените во паркот, а строго е забранет лов и други недозволени активности. „Матичното стадо во следните години ќе биде сместено во оградената површина, а секоја година младите...

Авион удри во елен на аеродром во Северна Каролина

Патнички авион на компанијата „Американ Игл“ удрил во елен при обидот да полета од аеродромот во Шарлот, во Северна Каролина. Пилотот после судирот прогласил тревога, го откажал летот и го вратил авионот пред зградата на аеродромот, соопшти американската Федерална управа за авијација. - Од леталото протекло гориво поради оштетување на резервоарот на крилото, предизвикано од ударот во елен, рече портпаролката на...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...