fbpx
Таг: електронска лична карта

таг: електронска лична карта

Најава за воведување електронска лична карта, Грковска го слушна словенечкото искуство

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска на работен состанок со словенечката министерка за дигитална трансформација, Емилија Стојменова-Дух, разговарале за можностите за заедничка соработка на полето на дигитализацијата, како и за размена на искуства и поддршка во однос на воспоставување на електронска лична карта во С.Македонија. На состанокот, тимот на министерката Дух го...

Грковска: Ако сè тече како треба, електронска лична карта би требало да имаме в година

Планот и концептот за електронска лична карта се веќе готови. Тоа е систем кој мора да се прави согласно европските директиви и ако сè се одвива како што треба, би требало веќе следната година да имаме електронска лична карта. Ова го кажа на денешниот брифинг со новинарите вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, чиј тим работи...

Усвоен концептот за дигитална трансформација, ќе се воведува електронска лична карта

Владата на денешната седница го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството, кој, како што соопштуваат од владината прес-служба, ќе претставува предуслов за напредок и во борбата против корупцијата и јакнењето на транспарентноста и доброто управување. Овој документ минатиот месец беше усвоен од Националниот совет за дигитална трансформација на општеството, со кој раководи вицепремиерката Славица Грковска. „Концептот е документ кој ги...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....