fbpx
Таг: еко-акција

таг: еко-акција

„Шорткат“: Дали и колку младите се ранливи на дезинформации?

Со Петра Балажич од словенечкиот Центар за европски перспективи разговаравме за тоа дали и колку младите се ранливи на дезинформации и што треба да се преземе за да се зголемат свесноста и отпорноста на младите кон ширењето дезинформации онлајн. Најважното од разговорот може да го погледнете вечерва во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади неделава информираме за почетокот...

Еко-акција во општина Аеродром за собирање на опасен отпад

Општина Аеродром во соработка со Друштвото за управување со отпад „Нула отпад“, в сабота, во периодот од 12 до 14 часот, ќе реализира еко-акција за собирање електронски и електричен отпад, во урбаната заедница „Лисиче“. Еко-акцијата ќе се одржи кај старата продавница на „Славија“ во трговскиот центар, каде граѓаните од населбата Лисиче можат да се ослободат од опасниот отпад од...

Столтенберг апелира сојузниците да не ја ограничуваат Украина да употребува оружје врз воени цели во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју дадено за „Економист“, апелираше сојузниците да ги укинат ограничувањата за Украина да употребува оружје за да напаѓа воени цели во Русија. „Мислам...