fbpx
Таг: Единствена Македонија

таг: Единствена Македонија

Се прелева членството од една во друга партија со проруска идеологија во земјава

Во двете македонски партии со проруска идеологија, Родина Македонија и Единствена Македонија, во последниов период се случуваат турбуленции, односно над 240 основачи од Родина до Уставниот суд поднеле барање да излезат од партијата, а истата да биде избришана од регистарот на партии. Еден од подносителите на ова барање е и Милан Јовчески, носителот на листата за Прилеп од Единствена...

Про-руската партија на Јанко Бачев како дел од притисокот на ВМРО-ДПМНЕ кон малите партии

Отворено про-руската вонпарламентарна политичка партија на Јанко Бачев, испрати соопштение до јавноста насловено како „Единствена Македонија до ДС, ЛДП, ДОМ и ВМРО-НП: Ако вистински сакате една изборна единица зграпчете ја шансата од ВМРО-ДПМНЕ“. Тие ги повикуваат Демократски сојуз на чело со Павле Трајанов, Демократска обнова на Македонија со Маја Морачанин, Либерално-демократската партија со Горан Милевски и ВМРО-Народна партија со Љубчо...

Единствена Македонија: Лошиот резултат на локалните избори поради саможртвата за ВМРО-ДПМНЕ

Про-руската партија „Единствена Македонија“ соопшти дека нивниот лош резултат на локалните избори, меѓу другото, е поради нивната „саможртва“ и поддршката на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ. Како што соопшти партијата, претседателот Јанко Бачев се состанал со носителите на 33 советнички листи и дискутирале за резултатите од изборите и причините зошто освоиле 5.120 гласа. Покрај одредени субјективни слабости, на средбата биле нотирани и...

„Единствена Македонија“ „по советски“ ги сече неподобните од фотографиите

Случајот со атрактивната руска пратеничка и радио и ТВ водителка Инга Јумашева, која во четвртокот била задржана на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“, каде допатувала за учество на американско-руски форум, изнуди реакција и од македонската партија „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, која ја нарекува руската пратеничка „голема пријателка на Македонија“. Реакцијата на Фејсбук-страницата на „Единствена Македонија“ е илустрирана со три фотографии,...

„Домаќинката“ на Бачев и Михов, руската пратеничка Инга Јумашева, испрашувана од ФБИ на аеродромот „Кенеди“

Руската пратеничка Инга Јумашева, инаку радио и ТВ водителка, била задржана и испрашувана при пристигнувањето на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“. За задржувањето околу еден час на 34-годишната пратеничка руското Министерство за надворешни работи (МНР) во неделата најавила протест до САД, а протестна нота до Стејт Департментот поднела амбасадата на Русија во Вашингтон. Јумашева не се произнела за инцидентот, јавува сервисот...

Откриен еден од осомничените за тешка кражба на сеф во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник, осомничен за кражба на сеф во Црниче. Ноќта меѓу 31 март и 1 април, осомничениот заедно со уште три лица, провалиле во...