fbpx
Таг: е-тротинети

таг: е-тротинети

Мета факт: Младите не добија посебна квота за субвенции за велосипеди во Општина Центар

Скопската општина Центар до денес нема воведено посебна квота за млади до 29 години во рамките на редовните повици за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети кои ги објавува за граѓаните на оваа општина секоја година. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски во предизборната програма пред локалните избори во 2021 година вети субвенционирање на еколошки превоз за младите, но...

Возачите на тротинети најголеми непријатели на пешаците

Возењето на електричните тротинети ги загрозува пешаците. Дури 55 отсто од пешаците во најголемите германски градови се жалат на возачите на електричните тротинети, покажуваат резултатите од анкетата на германскиот авто-мото сојуз АДАЦ, пишува германската новинска агенција ДПА.  На попрецизни прашања, 71 отсто од испитаницитe рекле дека најмногу им пречат несовесно паркираните електрични тротинети и тоа што нивните сопственици возат пребрзо. На...

Општина Карпош ќе дава субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Од понеделник (21 март), Општина Карпош го отвора огласот за субвенционирање на една третина од цената за купување на нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари, како и една третина од цената за купување на нов електричен тротинет, односно најмногу до 5.000 денари. Право на аплицирање за субвенциите имаат сите полнолетни жители на општина Карпош, кои ќе купат нов велосипед...

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Уште во 2010 година Дејли Мејл пишува за лажниот настан на српски турист, кој убил ајкула која ги плашела туристите во египетскиот туристички центар Шарм ел Шеик. Приказната станала интернет...