fbpx
Таг: државно знаме

таг: државно знаме

Ганиу и Касами повикани на разговор во полициска станица во врска со посетата на Курти

Барање за поведување прекршочна постапка против Општина Чаир и Општина Тетово, како и градоначалниците на овие две општини - Висар Ганиу и Билал Касами, поднело Министерството за внатрешни работи (МВР), соопштија денеска од ова министерство. Од МВР информираат дека за време на официјалната посета на косовската делегација на нашата држава, предводена од претседателот на Владата на Република Косово, Албин Курти,...

Свечена промена на државното знаме кај Иванов

Денеска ќе биде извршено свечено менување на државното знаме пред кабинетот на претседателот на Република Македонија. На церемонијата ќе присуствува претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На свеченоста, како што соопштија од кабинетот на Иванов, ќе присуствуваат и ученици од Основното училиште „Тихомир Милошевски“ од Ново Село, Скопје, од ООУ „Александар Здравковски“ од Јагуновце и од ООУ „Ѓорѓија Пулевски“ од општина...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...