fbpx
Таг: демократи

таг: демократи

Републиканците и демократите од Конгресот го отфрлија барањето на Трамп за одложување на изборите

По вчерашниот твит на американскиот претседател Доналд Трамп во кој тој постави прашање за одложување на претседателските избори во САД закажани за 3 ноември, претставниците на Републиканската и на Демократската партија во американскиот Конгрес децидно го отфрлија ваквото барање. - Никогаш во историјата на земјата, преку војни, депресии и граѓанска војна, никогаш сме немале ненавремено одржување на изборите и ќе...

Ахмети: Евентуален референдум за името може да го комплицира процесот

Евентуалниот референдум во Македонија за ново име на државата што би го договориле Македонија и Грција може да го комплицира процесот, рекол лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со европратениците од групата на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите, Виктор Боштинару, Тања Фајон и Тонино Пицула. Ахмети на средбата истакнал дека компромис за решавање на спорот за името треба...

Трамп: Демократите ми дадоа „убав подарок“ за првиот јубилеј како претседател

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини демократите заради тоа што американската влада е во финансиска блокада. -Демократите се многу позагрижени за илегалните мигранти отколку што ги загрижува нашата војска или безбедноста на нашата јужна граница – напиша Трамп на „Твитер“. Тој потенцираше дека „лесно можеле да се договорот, но дека одлучиле да одат на блокада“. Освен тоа тој на „Твитер“ потенцираше дека...

Трамп бара од демократите да спречат блокада на сојузната администрација

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика сенаторите од редот на демократите да гласаат за законот за привремено финансирање на владата за да не дојде до парализирање на сојузната администрација, јавуваат агенциите. Трамп притоа ги критикуваше демократите во Сенатот, велејќи дека „тие сакаат нелегална имиграција и слаби граници“. „Законот за привремено финансирање на владата е одобрен ноќеска во Претставничкиот...

Директорот на ФБИ ги отфрли нападите на Трамп

Директорот на американското Федерално истражно биро (ФБИ), Кристофер Реј, ги отфрли нападите на претседателот на САД, Доналд Трамп, наведувајќи дека „нема пофина институција од ФБИ“, јавуваат светските агенции. Реј денеска сведочеше пред правосудниот совет на Претставничкиот дом на САД, додека демократите и републиканците се расправаа околу важноста на нападите на Трамп упатени кон федералната полиција. Пред неколку дена американскиот претседател преку...

Републиканците и демократите постигнаа договор за санкции кон Русија

Претставници на Републиканската и на Демократската партија во американскиот Конгрес објавија дека постигнале договор за широк пакет санкции кон Русија. Како што се наведува, целта на тој пакет санкции е Москва да биде казнета за наводното мешање во минатогодишните претседателски избори во САД и заради руската воена агресија во Украина и во Сирија. Конгресменот на Демократската партија во Претставничкиот дом, Стен...

Поднесено првото официјално барање за отповикување на Трамп

Демократoт Бред Шерман од американскиот Претставнички дом го поднесе првото официјално барање за отповикување на Доналд Трамп од функцијата претседател на САД. Шерман во барањето го обвини Трамп за попречување на истрагата за вмешаноста на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, отпуштајќи го директорот на ФБИ, Џејмс Коми. - Таквото однесување бара отповикување, судење и отстранување од позицијата...

Клинтон ја прифати номинацијата за претседател: Ќе бидеме поголеми од кога и да е

Хилари Клинтон ја прифати номинацијата на демократите за претседател на САД и во завршниот говор на партиската конвенција повика на единство и на слога. - Светот набљудува што правиме. Да, судбина на Америка е да избираме. Значи, да бидеме посилни заедно, гледајќи во иднината со храброст и со доверба. Да градиме подобро утре за нашите деца и за саканата земја....

Хилари Клинтон со убедлива победа во Вашингтон

Поранешниот државен секретар на САД, Хилари Клинтон, победи на последните внатрепартиски избори на демократите во Вашингтон и сега подготвено ќе ја чека партиската конвенција, која треба да се одржи кон крајот на јули во Филаделфија. На конвенцијата Клинтон и официјално треба да ја добие номинацијата за кандидат за претседател на САД на Демократската партија. Клинтон на изборите во Вашингтон освоила речиси...

Европските социјалисти со силна поддршка за демократска Македонија

Претседателот на Социјалдемократската младина и пратеник (СДММ), Стефан Богоев заедно со секретарот на СДММ, Трајче Нешковски учествуваат на одбележувањето на 120 години - социјалдемократија во Словенија. Богоев оствари средба со претседателот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), Сергеј Станишев и со потпретседателот на групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, Кнут Флакенштајн. -Потребно е целосно повлекување на аболицијата. Селективната правда придонесува само...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...