fbpx

Хилари Клинтон со убедлива победа во Вашингтон

-

Поранешниот државен секретар на САД, Хилари Клинтон, победи на последните внатрепартиски избори на демократите во Вашингтон и сега подготвено ќе ја чека партиската конвенција, која треба да се одржи кон крајот на јули во Филаделфија.

На конвенцијата Клинтон и официјално треба да ја добие номинацијата за кандидат за претседател на САД на Демократската партија.

Клинтон на изборите во Вашингтон освоила речиси 80 отсто од гласовите. Нејзиниот противкандидат, Берни Сандрес, синоќа повторно порача дека ќе направи сè да го спречи републиканскит кандидат Доналд Трап да стигне во Белата куќа.

Двајцата кандидати на демократите, Клинтон и Сандерс, синоќа имале средба која траела час и половина и на која, како што е соопштено од нивните изборни штабови, тие разговарале за обединување на партијата и за опасноста што ја претставува Доналд Трамп за американската нација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот, половина од мерните станици не работат

Скопје е повторно меѓу десетте градови со најзагаден воздух во светот. Вредностите на ПМ 10 честичките денеска, според страницата IQAir, се оценети со 153 на скалата на AQI индексот...