fbpx
Таг: Чехија

таг: Чехија

Јарослав Лудва: Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан

Aмбасадорот на Чешка во Северна Македонија, Јарослав Лудва денеска на 41-вата седница на Комисијата за европски прашања ги претстави Програмата и Приоритетите за работата на Чешкото претседателство со Советот на Европската унија за втората половина на 2022 година. Тој нагласи дека Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан и ја потврди...

Шекеринска почесен гостин на „Деновите на НАТО“ во Чешка

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска и утре е во работна посета на Чешката Република, каде ќе се сретне со својот колега, министерот за одбрана, Лубомир Метнар. Притоа Шекеринска ќе се заблагодари за успешно завршената ратификација на пристапниот протокол од страна на чешкиот Парламент. Шекеринска како почесен гостин ќе присуствува и на „Деновите на НАТО“ кои се организираат...

Срби и Македонци во Чешка одгледувале марихуана вредна два милиона евра

Во голема рација во Прага и во централниот дел на Чешка се уапсени 16 луѓе, најголем дел Срби и Македонци, кои направиле 11 модерни плантажи на марихуана во затворени простории. Чешката полиција во акцијата запленила повеќе од 7.000 стебла марихуана, која на црниот пазар би достигнала цена од околу два милиони евра, јавија чешките медиуми. Како што соопшти чешката Национална централа за...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...