fbpx
Таг: Цар Борис III

таг: Цар Борис III

Лога го потпиша решението за неусогласеност на името на Здружението „Цар Борис III – Охрид“

Министерот за правда Кренар Лога, врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности, го потпиша решението за неусогласеност за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари Цар Борис III Охрид. Комисијата за употреба на имиња на личности смета дека евентуалното именување на здружението...

Името на БКЦ „Иван Михајлов“ неприфатливо, „пресече“ комисијата на Министерството за правда

Комисијата за употреба на имиња на личности, која беше формирана од Министерството за правда по бурните реакции во македонската јавност за имињата на бугарските клубови, даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов поднесено од здружението Културен Центар „Иван Михајлов“ - Битола. Од комисијата објаснуваат дека Заклучокот од седницата ќе се проследи до министерот за правда, кој ќе треба...

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) најстрого го осуди вандалскиот чин што се случил вчера вечер, при што, меѓу другото,со употреба на оружје се оштетени стаклата на граѓанскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. „Особено загрижува фактот што овие вандалски активности се повторуваат во многу краток период, имајќи предвид дека пред само неколку дена, на 20 ноември, бевме сведоци на...

Искршено стаклото на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Повторно е оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. На фан страницата на Фејсбук на овој клуб, е објавено дека „маскирани патриоти“ чии лица се видливи, „уште еднаш ги нападнале Бугарите и бугарските клубови“. „До кога ќе молчиме?“, прашуваат тие. Во охридската полиција оштетувањето било пријавено во 2.05 часот по полноќ. Полицијата работи на расчистување на настанот. Оштетувањето било направено...

Ковачевски: Го осудувам формирањето здруженија што ги повредуваат чувствата на македонските граѓани

Јас го осудувам формирањето на здруженија кои ги повредуваат чувствата на македонските граѓани, зашто дел од имињата на личностите со кои се именуваат овие здруженија, се поврзани со најмрачното минато во Европа, а тоа е со фашистичкот режим на Хитлер. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција која денеска се одржа во Владата. „Како што го осудив формирањето на...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...