fbpx
Таг: Буково

таг: Буково

Охридските власти со мерки за да спречат палења на депонијата „Буково“, затворањето ќе почека

Охридското јавно претпријатие „Комуналец“ постави фотоволтаични панели за потребите на чуварската служба на општинската депонија „Буково“, како и нова рампа за спречување на нелегалното влегување во кругот на депонијата лоцирана покрај патот Охрид-Ресен, информираат од охридската локална самоуправа. На локацијата веќе се поставени нови монтажни објекти за чуварската служба, а со фотоволтаиците ќе се обезбеди електрична енергија за непречено функционирање...

Нови казни од 6.000 и 800 евра за горење на охридската депонија „Буково“

Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ доби две нови казни заради горењето отпад на општинската депонија „Буково“. Државните инспектори за животна средина, при контролен инспекциски надзор минатата недела, констатирале дека депонијата сè уште чади и го загадува воздухот и изрекле нови, втори, санкции за правното лице во висина од 6.000 евра и 800 евра за одговорното лице. Од Инспекторатот информираат дека...

УНЕСКО: Властите за три години да го решат проблемот со дивите депонии во Југозападниот регион

Во последниот Нацрт-извештај на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот регион стои дека во временски период од три години, државата, Југозападниот плански регион и општините мора да ги затворат нелегалните депонии како Буково и Мауцкер во Охрид, депониите кај Струга, но и помалите, многу побројни ѓубришта во регионот, а просторот соодветно да го исчистат и...

Запалената депонија Буково третирана со органска алга

Службите на ЈП „Охридски комуналец“ извршија вонреден третман на деловите од депонијата „Буково“, кои деновиве повторно беа запалени. Беа ангажирани неколку возила и цистерна за теренот да биде третиран со специјално биолошко средство-органска алга, а ситуацијата е веќе ставена под контрола. Органската алга е произведена на природна основа, на база на екстракт од два вида на морски алги. Таа го оневозможува...

Забранет сообраќајот на некои превои и патни правци, на некои само за камиони

Поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот е забранет и за автомобили. Од 15 часот на патниот правец Тетово - Попова Шапка воведена е забрана за сообраќај на камиони и автобуси. Забрана за движење на камиони има и на патот Маврово...

Тешко повредено дете најдено покрај пат, полицијата се обидува да го идентификува

Дванесетгодишно момче со тешки телесни повреди и во бесознание вчера попладне било пронајдено на регионалниот пат Охрид - Ресен. Полицијата го истражува случајот и се обидува да го идентификува детето. Детето, како што соопштија денеска од полицијата, се наоѓа во Ургентниот центар Скопје и е во животна опасност. Портпаролот на Секторот за внатрешни работи Охрид, Стефан Димоски, за „Мета“ вели дека...

Се санира регионалниот пат Битола – Ресен – Буково

Во тек е санација на регионалниот пат Битола - Ресен - Охрид, а во моментов се врши асфалтирање на коловозот по превојот Буково во правец од Охрид кон Ресен. Станува збор са санација на коловоз со должина од 27 километри. Инвестицијата е вредна шест милиони евра, a работите треба да завршат до септември годинава.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...