fbpx
Таг: безбедносна ситуација

таг: безбедносна ситуација

Столтенберг загрижен за растечките тензии во Западен Балкан

НАТО ќе направи сè што е неопходно за да се обезбеди безбедност во регионот на Западен Балкан, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Министрите за надворешни работи на земјите-членки денеска се сретнаа во Брисел, при што главните теми за дискусија се конфликтот на Блискиот Исток, состојбата во Украина и случувањата во регионот на Западниот Балкан. Столтенберг во пресрет на...

Македонскиот државен врв го осуди нападот во Косово, дијалогот мора да продолжи

По вчерашната престрелка во северниот дел на Косово во која беше убиен еден косовски полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група обвинета за тероризам, македонскиот државен врв денеска излезе со осуди за случувањата во Косово. Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска порачуваат дека безбедносната состојба во државата е стабилна. Премиерот Димитар Ковачевски силно ги осуди престрелките...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...