fbpx
Таг: атмосфера

таг: атмосфера

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може веднаш да се навикне на промените, односно му треба адаптација. Ова за Мета.мк го тврди метеорологот проф. д-р Владо Спиридонов, редовен професор по метеорологија на Институтот за физика на Природно-математичкиот факултет,...

Мицкоски: Не се пазариме со власта за Законот за употреба на јазиците

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги отфрли шпекулациите во јавноста дека со власта се „пазареле“ да го одблокираат носењето на Законот за употреба на јазиците, а за возврат, притворените за настаните во Собранието на 27 април да бидат ослободени. - Такво нешто апсолутно нема. Ние како опозиција мораме да ја релаксираме политичката атмосфера во државата. Но, како што велат дел...

Руско МНР: Да нема надворешни влијанија при формирањето на новата влада

„Ги повикуваме сите политички партии во Македонија да ја почитуваат волјата на гласачите, да дејствуваат единствено во рамките на Уставот и да ги избегнат надворешните контрапродуктивни влијанија во врска со формирањето на новиот владин кабинет“, се вели во коментарот на министерството за надворешни работи на Руската Федерација во врска со предвремените парламентарни избори во Македонија. „Веруваме дека македонските политичари се...

Охрид влезе во шпицот на главната туристичка сезона

Македонскиот туристички и летен културен центар, Охрид, со овој продолжен празничен викенд влезе во шпицот на главната туристичка сезона. Преполнетите плажи, колоните возила кон излетничките места, како и преполните паркиралишта, говорат дека Охрид деновиве е исполнет со гости и со викенд-туристи. Хотелиерите и оние кои нудат приватно сместување се задоволни, иако слободни места сè уште има. Задоволни се и сопствениците на ресторани и на кафулиња, кои...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...