fbpx
Таг: АндреасЛубиц

таг: АндреасЛубиц

„Луфтханза“ им понуди по 25.000 евра на семејствата на жртвите од падот на авионот

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ понудила по 25.000 евра обештетување на семејствата на секој патник што загина во падот на авионот на „Џерманвингс“, кој, според истрагата, намерно го срушил копилотот Андреас Лубиц. - Не можам да замислам дека некои од семејствата тоа би го прифатиле – рекол адвокатот на 15 семејства, Кристоф Веленс, оценувајќи ја понудата како непримерна. Во трагедијата што се случи на 24...

Лубиц вежбал како да го урне авионот на „Џерманвингс“

Андреас Лубиц, копилотот осомничен дека намерно го урна авионот на „Џерманвингс“ и така уби 150 лица, на претходниот лет вежбал како да урне авион. Германскиот весник „Билд“, наведувајќи извор близок до француската агенција БЕА кој го истражува случајот, пишува дека Лубиц истиот ден кога се случила несреќата, вежбал како да урне авион, контролирано спуштајќи го без причина. Лубиц страдал од тешка депресија,...

Лубиц во кафето на пилотот ставил диуретик

Копилотот на „Џерманвингс“, 28-годишниот Андреас Лубиц, кој намерно го урнал авионот и со себе во смрт однел 149 лица, наводно во кафето на пилотот ставил диуретик за да го присили пилотот да го напушти кокпитот. Германските медиуми наведуваат дека истражителите го пребарале компјутерот на Лубиц и во него пронашле податоци што говорат дека тој пред несреќата на интернет порачувал и диуретик. Полицијата...

Надлежните не знаеле за состојбата на Лубиц

Германското Федерално биро за воздухопловство соопшти дека немале претходни сознанија дека копилотот на авионот на „Џерманвингс“, Андреас Лубиц, се борел со тешка депресија, пред катастрофата на француските Алпи, во која загинаа 150 луѓе. Од Федералното биро, за весникот „Велт ам сонтаг“, навеле дека првпат слушнале за менталните проблеми на Лубиц кога добиле пристап во неговото медицинско досие во „Луфтханза“ на...

Во „Џерманвингс“ не знаеле за депресијата на Лубиц, а во „Луфтханза“ знаеле

Авионската компанија „Џерманвингс“ денеска соопшти дека не знаела оти нејзиниот копилот Андреас Лубиц, за кој се сомнева дека намерно го урнал авионот со 150 лица, имал депресија за време на обуката за летање. Германската авиокомпанија „Луфтханза“, сопственичка на „Џерманвингс“, во вторникот потврди дека пред шест години знаеле дека Лубиц имал депресивна епизода пред да ја заврши обука во нивното школо...

Објавена снимка од обуката на пилотот-самоубиец Лубиц

Видеозапис на кој Андреас Лубиц учи да пилотира со едрилица вчера се појави на интернет. На снимката се гледа тогаш 20-годишниот Лубиц како насмеан управува со едрилица на Германија. Германскиот пилот е осомничен дека намерно ја предизвикал авионската несреќа во која загинаа 149 лица. Како што пишува британскиот весник „Мирор“, семејството на пилотот Патрик Зонденхајмер го нападна Лубиц. Неговата баба вели дека Патрик...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...