fbpx
Таг: ајде

таг: ајде

„Ајде“ со протест против одговорните за смртта на Тамара

Граѓанското здружение „Ајде“ денеска го искажa својот револт против сите одговорни за смртта на малата Тамара. Тие, протестирајќи по улиците на Скопје, со бели маски што ја симболизираа безличноста и беспомошноста на граѓаниниот пред инстититуциите, дојдоа до Министерството за здравство.

Платформата „Ајде“ повика политиката да им се врати на граѓаните

123 граѓанки и граѓани денеска ја промовираа платформата за граѓанска политика „Ајде“. Членовите на „Ајде“, седнати на столчиња спроти Собранието, свртени кон споменикот на АСНОМ, симболично им порачаа на пратениците и на власта дека граѓаните се извор на суверенитетот и дека демократијата не е можна без активни, слободни и здружени луѓе. Платформата претставува неформална, но организирана група слободноумни поединци со...

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади...