fbpx
Tags Komisioni Evropian

Tag: Komisioni Evropian

Brukseli: Ka shumë punë për zgjedhje të besueshme

Ka progres në përgatitjet për zgjedhjet, por ka shumë punë- vlerësoi zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. “Nga afër ndjekim zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni. Kur jemi te përgatitjet për zgjedhje që duhet të mbahen pas 2 muajve, është bërë progres, por nevojitet shumë punë që të ketë zgjedhje të besueshme në bazë të standardeve” deklaroi Kocijançiq. Ajo theksoi se duhet të...

Pas anulimit të mini- samitit, agjenda e Han e zbrazët ndërsa vizita në Shkup e pasigurt

Vizita  euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në Maqedoni edhe më tej ngel e pasigurt. Në media dolën të dhëna se Han do të anuloj vizitën për shkak të mini- samitit në BE lidhur me krizën e refugjatëve, por pas anulimit të tij agjenda e Hanit është e zbrazët. As në Komisionin Evropian nuk kanë të dhëna...

Brukseli i shqetësuar dhe i zhgënjyer nga sulemt e fjalimit të Gruevskit

  Bashkimi Evropian është dëshpëruar nga deklarata e fundit e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, merr vesh “Meta” nga burime zyrtare të BE-së,. “Ne tashmë kemi shprehur shqetësimin tonë për deklaratën e ish kryeministrit në lidhje me respektimin e dialogut politik”, tha për “Meta” përfaqësues i lartë i BE-së, i cili ka kërkuar të mbetet anonim, në pyetjen se si i komenton...

Kocijançiq për “Meta”: Inkurajojmë qeverinë e re që të organizoj zgjedhje kredibile

Komisioni Evropian përkujtoj partitë politike se zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos ka rëndësi të madhe për kthimin e Maqedonisë drejt rrugës euro- atlantike, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së Maja Kocijançiq duke shtuar se puna e prokurores speciale ka rëndësi vitale që të kthehet besimi në sundimin e të drejtës. “E kemi parasysh dorëheqjen e ish kryeministrit dhe inkurajojmë qeverinë...

KE-ja përshëndeti përzgjedhjen e Qeverisë së re

Komisioni Evropian sot shkurtimisht reagoi  për përzgjedhjen e djeshme të Qeverisë së re të Maqedonisë, e paraparë me Marrëveshjen e Përzhinos. -Komisioni Evropian ishte shumë i qartë me insistimin e zbatimin e marrëveshjes politike, i cili u miratua me ndërmjetësuesin evropian, komisarin Johanes Han, gjatë verës. "Përshëndesim të gjitha hapat e ndërmarra në këtë drejtim"- deklaroi Maja Kicijançiç, zëdhënësja e...

Kocijançiq për “Meta” : Ndjekim situatën në kufi dhe koordinohemi me pushtetin

Komisioni evropian është e njoftuar me vendimin qeveritar që të shpall gjendje krize në rajonin e kufirit jugor dhe verior dhe është në kontakt me autoritetet dhe UNHCR-në. “Në këtë fazë, Komisioni nga afër ndjek zhvillimin e ngjarjeve dhe masave që i prezantojnë apo do t’i marrin autoritetet dhe po i vërtetojnë faktet” deklaroi për “Meta” Maja Kocijançiq, zëdhënësja e...

Kriza në Maqedoni të hënën në Këshillin për punë të jashtme të BE-së

Situata politike në Maqedoni do të jetë një prej temave për të cilat të hënën në Luksemburg do të debatoj Këshilli për punë të jashtme të BE-së. “Në prill të vitit 2015, Këshilli shprehi shqetësim serioz lidhur me përkeqësimin  e gjendjes në vend e në veçanti në fushën e të së drejtës, drejtat elementare dhe liritë e mediumeve. Këshilli iu...

Kocijançiq: Regjistrimet konfirmojnë shqetësimet e OSBE-ODIHR

Zëdhënësja e Johanes Han, euro- komisarja për bisedime paraaderuese, Maja Kocijançiq, sot kumtoi qëndrimin më të ri të Han për zhvillimet në Maqedoni, pas aferës “Përgjimi”. “Tanimë e shprehëm shqetësimin tonë të thellë për atë që po publikohet në vend rreth intervenimit në raste gjyqësore, lirinë e mediumeve dhe tani, për parregullsi zgjedhore. Presim nga institucionet e vendit të kryejnë...