fbpx
Tag: BorisNemstov

tag: BorisNemstov

Marsh protestues nëpër rrugët e Moskës në nder të Nemtsov

Nëpër rrugët e Moskës sot do të organizohet marsh protestues dedikuar opozitarët të vrarë rus, Boris Nemtsov. Marshi do të mbahet në vend të protestës së madhe të paralajmëruar nga opozita kundër luftës në Ukrainë. Parashihet protesta të fillojë më orën 14 ndërsa një orë më vonë do të fillojë edhe marshi nëpër rrugës e Moskës. Autoritetet ruse mbrëmë miratuan...

Ekzekutohet lideri i opozitës ruse Boris Nemtsov

Lideri i opozitës ruse dhe kritik ndaj Vladimir Putin, si dhe ish zv kryeministër liberal në epokën presidencës së Jelcin, Boris Nemstov, ëshët vrarë në një pritë ndërsa shëtiste në qendër të Moskës. Politikani u qëllua katër herë me pistoletë. vrasësit zbritën nga një automjet në një zonë pranë Kremlinit. në momentin e vrasjes ai shoqërohej nga një grua....