fbpx

Kocijançiq: Nuk ka kushte për zgjedhje, diç duhet të ndërmerret, jemi këtu për ndihmë

-

E dini shumë mirë se një nga qëllimet e marrëveshjes së Përzhinës është që të sigurohen zgjedhje kredibile në vend dhe bashkësia ndërkombëtare është e gatshme të punojë dhe t’i ndihmojë vendit në gjithë këtë. Por, momentalisht tre nga katër partitë më të mëdha politike nuk janë regjistruar për pjesëmarrje dhe për shkak të kësaj, ne në këtë moment besojmë se nuk ka minimum kushte që të mbahen zgjedhje kredibile. Zëdhënësja e Eurokomisionit theksoi se Brukseli “përsërit vazhdimisht se kriza e vazhduar politike në vend e lëvizë Maqedoninë më larg nga aspiratat euroatlantike”.

“Ne kemi parë që disa parti nuk kanë parashtruar listë të kandidatëve deri te Komisioni shtetëror zgjedhor (KSHZ) deri në afatin përfundimtar dhe me këtë nuk shikojmë se ka minimum kushte për zgjedhje kredibile për më 5 qershor që do të pranohen nga bashkësia ndërkombëtare”, decide është Kocijançiq.

Në emër të Qeverisë joformale të Bashkimit Evropian, zëdhënësja e eurokomisarit Johanes Han theksoi se në të kaluarën, Komisioni vazhdimisht e ka theksuar nevojën që të pastrohet lista zgjedhore, të sigurohet në mënyrë të balancuar mbulimi medial dhe të hulumtohen kërcënimet ndaj votuesve, që sipas saj nuk është bërë.

Pikërisht për këtë, sipas Kocijançiq, BE-ja beson se nën kushtet e përhershme, çdo Qeveri që do të dalë si rezultat i zgjedhjeve që do të mbaheshin pa pjesëmarrjen e tri partnerëve kryesorë politikë të Unionit nuk do të jetë partner kredibil i bashkësisë ndërkombëtare.

“Për këtë arsye u bëjmë thirrje liderëve politik që të ndërmarrin hapa vendimtare për zgjidhje të gjendjes me respektimin e plotë të së dakorduarës nga Përzhina. Është urgjente që edhe liderët politik në vend të përkushtohen në zgjidhjen e problemit me qeverisjen e të drejtës pa anulim. Kjo, gjithashtu e përfshin edhe nevojën që të tërhiqen abolimet e paradokohshme të presidentit, për shkak se është shumë e thjeshtë se drejtësia duhet të mbisundojë dhe të shihet të mbisundojë, si mënyrë që të kthehet besimi i qytetarëve në vend dhe institucionet, që është e domosdoshme dhe do të ndihmojë që të përfundojnë tensionet e tanishme dhe të ruhet qeverisja e të drejtës në vend”, porositi Maja Kocijançiq.

Për këtë arsye si do të ishte bashkëpunimi i BE-së me Qeverinë e ardhshme të Maqedonisë që do të dilte prej për Brukselin zgjehdje “jokredibile” më 5 qershor lidhur me përkeqësimin e paralajmëruar të gjendjes me krizën e migrantëve, si dhe lidhur me ndihmën financiaro-ligjistike nga BE-ja për Maqedoninë, Kocijançiq me përgjigje:

“E dini se si është me ato pyetje “çka nëse”. Unë do ta përsëris vetëm atë që deri më tani e thashë se ne kërkojmë nga liderët politik në vend dhe nga autoritetet relevante të ndërmarrin hapa vendimtar për zgjidhje të situatës së tanishme me respektim të tërësishëm të marrëveshjes nga Përzhina. Është e qartë se diçka duhet të bëhet dhe ne besojmë se kjo duhet të bëhet dhe jemi të gatshëm që të ndihmojmë, por përgjegjësia e parë është tek liderët politik në vend”, theksoi Kocijançiq.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.