fbpx

“Hafington Post”: Maqedonia po rrëshqet në autokraci?

-

HUFFINGTON POST shkruan se kriza politike në maqedoni nuk është e shkaktuar nga jasht, por se një situatë e tillë ësht krijuar për shkak të politikanëve të korruptuar në pozicionet më të larta, të cilët shtkruan më tej Gazeta, frikësohen nga drejtësia. Maqedonisë multietnike dhe multikulturore, është mënyra më e mirë të shpërqendrohet vëmendja nga ky skandal i madh, në të cilën janë të përfshirë disa figura të fuqishme politike”, thotë “Hafington Post”.

Edhe Stejt Departamenti Amerikan edhe BE ashpër e kanë kundërshtuar vendimit të presidentit Gjorge Ivanov për abolimin e politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre, thuhet në analizën e “Hafington Post”, ku prognozohet se zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni, të caktuara më 5 qershor, nuk do të pranohen nga bashkësia ndërkombëtare.

Në tekst thuhet se presidenti Ivanov duhet të tërheq vendimin për falje dhe t’i lejojë sistemim të gjyqësorit të kryej punën e vet. Portali amerikan shton se Ivanov ka qenë nën presion të madh nga ekipi i Gruevskit për firmosjen e faljes, që shkaktoi protesta masovike gjithëandej në vend.

“Në Ballkan po i vie fundi fshehjes së korrupsionit politik dhe teorive të komplotit që manipulojnë masën. Fuqitë që janë të gatshme të luftojnë kundër këtij kancerit t’i çojnë kombet drejt sundimit të së drejtës, si kusht për prosporitet, po përforcohen” thuhet në analizën e “Hafington Post”.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.