Исчезнало оружје од воен магацин во Белград


Белград, 17 ноември, 2016 - 16:57 (META) 

При редовна контрола на воен магацин во гарнизон во Белград, било откриено дека исчезнало поголемо количество полуавтоматски пушки и муниција, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Министерството за одбрана на Србија денеска соопшти дека недостигаат 70 полуавтоматски пиштоли, пет автоматски пушки и два сандака муниција, калибар 7,62 и 9 милиметри.

Српскиот министер за одбрана, Зоран Ѓорѓевиќ, и началникот на генералштабот на војската на Србија, Љубиша Диковиќ, формирале комисија која треба да утврди што се случило, а било наредено да се изврши и вонредна контрола на сите магацини.

Во истрагата биле вклучени и воено-безбедносната агенција, воената полиција и обвинителството.


Зоран Ѓорѓевиќ е нов министер за одбрана на Србија


Белград, 2 март, 2016 - 20:55 (META) 

Зоран Ѓорѓевиќ е новиот министер за одбрана на Србија. Тој доаѓа од местото државен секретар во истото министерство.

Ѓорѓевиќ го поддржаа 165 пратеници додека против беа осуммина. По гласањето, Ѓорѓевиќ положи заклетва пред парламентот.

На таа функција е избран по предлог на премиерот Александар Вучиќ наместо Бранислав Гашиќ, кого парламентот го разреши во февруари годинава, поради сексистички коментари кон новинарка.