Возач на скутер удрил во пливач во Охридско Езеро и избегал


Струга, 9 август, 2018 - 15:37 (META) 

Пливач вчера попладнето бил удрен од воден скутер во Охридско Езеро кај населбата Езерски лозја и бил повреден, а човекот што управувал со скутерот избегал без да му укаже помош.

Како што соопшти СВР Охрид, полицијата во Струга трага по човекот што го управувал скутерот што го повредил 50-годишниот Р.Д. од струшкото село Ливада. Тој пливал на 500 метри од брегот кај населбата Езерски Лозја, а откако скутерот избегал, повредениот од друго лице бил пренесен во болницата во Струга.


Почина охридската пливачка легенда Александар Леко Радиќ


Охрид, 17 јуни, 2016 - 11:40 (META) 

Во Охрид, на 87-годишна возраст, синоќа почина познатиот професор и тренер, пливачката легенда и доајен на маратонското пливање во Македонија, Александар Леко Радиќ.

Погребот ќе се изврши утре, 18 јуни, на градските гробишта во Охрид.

Александар Леко Радиќ беше вистинска спортска легенда на Охрид. Тој се смета за зачетник, татко на маратонското пливање и за творец на плејада врвни пливачи и спортисти, кои Охрид и Македонија ги прославија на сите светски меридијани.

Радиќ е човекот низ чии раце поминале сите наши пливачки шампиони, како што се братот и сестрата Дики и Атина Бојаџи, Климе Савин, Насте Јончески, Ристо Бимбиловски и Александар Маленко.

Роден е во 1929 година во Охрид, а својата пливачка и тренерска кариера ја почнал во ПВК „Охридски бранови“. Во 2013 година Леко Радиќ го доби највисокото општинско признание за животно дело, „Свети Климент Охридски – Патрон на градот“.