Струмичанецот што смртно го рани ловецот се обидел да ги скрие трагите


Струмица, 10 декември, 2017 - 13:32 (META) 

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднесе кривична пријава за тешки дела против општата сигурност против З.Ј (38) од Струмица, во врска со смртта на ловецот кој беше смртно застрелан завчера во близина на браната Водоча.

Додека пријавениот со уште седум лица бил на лов, завчера околу 13.50 часот на местото викано „Медев рид“во близина на браната Водоча, испукал еден патрон од пушка што не била негова сопственост и го погодил Ж.И. од селото Рич, кој во моментот се движел по шумска патека низ непрегледна шума, на оддалеченост од околу 30 метри. Тоа му нанело повреди во главата и почнал да крвари и паднал во бесознание.

Тогаш пријавениот, според СВР Струмица, ги известил другите учесници во ловот дека Ж.И. се самозастрелал и пушката што ја носел повредениот ја скрил 50-тина метри подалеку. Потоа, додека другите ловци со трактор го однеле тешко ранетиот кон Струмица, З.Ј. на пушката што ја користел отстранил траги и потоа заминал во селото Белотино и ја вратил на нејзиниот сопственик.

И загинатиот и неговиот убиец немале дозвола за оружје ниту биле членови на ловно друштво.

З.Ј. е приведен а судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица на З.Ј. му одредил мерка притвор од 30 дена.


Ловџија влегол и пукал во кругот на касарната „Еребино“


Тетово, 24 февруари, 2016 - 15:49 (META) 

Непознато лице во маскирен елек, со ловечка пушка и со ловечки кучиња вчера утро влегло во кругот на касарната „Еребино“, во тетовското село Сиричино и испукало неколку истрели, информираат од МВР.

Според полициските информации, вчера околу 7.15 часот, професионален војник во оградениот круг на касарната забележал непознато лице во маскирен елек, со црна капа на главата, ловечка пушка во рацете и ловечки кучиња, а потоа слушнал два истрели.

Непознатото лице било предупредено, но успеало да избега. По настанот бил извршен преглед на теренот и биле пронајдени 5 патрони, калибар 12 милиметри.

Од полицијата велат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.